Manevi destek hizmetleri ve Türkiye'de kurumsallaşması
Spiritual support services and institutionalization in Turkey
  1. Tez No: 471792
  2. Yazar: METİN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son dönemlerde sosyal hizmet disiplininde manevi destek hizmetleri, gittikçe önemli bir hizmet alanı haline gelmektedir. Bu durumun temel sebebi, uygulandığı alanlarda sorunlara çözüm bulması ve buna paralel olarak müracaatçılardan gelen olumlu geri bildirimlerdir. Bu yaklaşım biçiminde bireylerin hayata dair yaşadığı varoluşsal sorunlara cevap verilmektedir. Bu yaklaşıma göre modern dünyanın sorunlarının temel kaynağının bireyin kendisine ve hayata bir“anlam”ve“amaç”duygusunu atfedememesidir. Bu sebeple kişiler“ varoluşsal boşluk”hissi içinde olurlar ve sorunun ancak“anlam”yoluyla çözüleceğinin inancına kapılırlar. Sosyal hizmet bilimi bu duruma kayıtsız kalmayıp, bu yaklaşımı uygulamalarında kullanmıştır. Bu tezin amacı, Türkiye'de manevi destek hizmetlerinin kurumsallaşma sürecini ve alanda çalışan uygulayıcıların, manevi destek hizmetlerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan ölçüt örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri elde etmek için görüşme ve tarama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın teorik kısmında sosyal hizmet ve manevi destek hizmetleri ilişkileri ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında görüşme yoluyla elde edilen bilgiler betimsel analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Toplamda 5 kişi ile görüşülmüş ve yarı yapılandırmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda Türkiye'de manevi destek hizmetlerinin sosyal hizmet mesleğinden bağımsız bir şekilde yürütüldüğü anlaşılmıştır. Bu sebeple manevi destek hizmetlerinin kapsamı daraltılmış olup sadece dini bir hizmet algısı oluşturulmuştur. Ayrıca, alanda yapılan görüşmelerde uygulayıcılar, manevi destek hizmetinin gerekliliğinden bahsetmişlerdir. Son olarak, uygulayıcıların kurumlarda göreve başlamadan önce belli eğitimlerden geçirilmesi gerekliliğine yönelik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently spiritual support has become a popular approach in social work discipline. The main reason of this situation is that spiritual support find solutions where it is applied and similarly positive feedbacks from clients. This approach is to find out answers to individuals' existential problems about life. According to this approach, being unable to refer“meaning”and“aim”to individual and individual's life is the main reason of modern world's problems. astane reason people feel themselves as being in an“existential vacuum”. From this point of view the approach claims that problems only can be solved by finding“meaning”. Social work discipline has not ignored this approach and used it in social work practice. This study aims to investigate institutionalization process of spiritual counseling services and thoughts of service providers in the field about spiritual support services in Turkey. In the study criterion sampling which is one of qualitative research methods was used. Interview and survey techics were used in order to collect data. In the theoretical part of the study, relation of social work and spiritual support services were handled. In the application of the study, datas collected through interviews were analyzed using descriptive analysis method. Semi structured interview forms were used with 5 persons in total. As a result of the study, it can be seen that spiritual support services are provided independent from social work profession. Therefore, context of spiritual support service has been limited and only a perception of religious services has generated. Also, service providers in the field have mentioned the need for spiritual support services. Furthermore, the need for an education before providing services to the service providers has been clear.