2015 yılı Myrina ve Gryneion yüzey araştırması arkeolojik envanterinin değerlendirilmesi
Evolution of archaeological materials which found from the survey of Myrina and Gryneion in 2015
  1. Tez No: 472228
  2. Yazar: RIZA TAHSİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇEKİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında, 2015 yılı Myrina ve Gryneion yüzey araştırmalarında bulunan, antik kentlere ait kültür varlıkları incelenmiştir. Araştırmada tespit edilen arkeolojik buluntular fotoğraflanarak belgelendirilmiştir. Buluntuların tipolojik, kronolojik ve materyal özellikleri incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonrasında arkeolojik eserlerin; adı, dönemi, araştırmada bulunduğu yeri, cinsi, ölçüsü verilmiş ve tanımı yapılarak katalog hazırlanmıştır. Myrina ve Gryneion antik kentlerinin konumundan bahsedilmiştir. Antik kaynaklar ve modern araştırmacıların eserlerinden yararlanılarak kentlerin tarihi anlatılmıştır. Daha önceki araştırmalarda ortaya konulan veriler ve araştırmacıların incelemeleri hakkında bilgiler verilmiştir. Tez çalışmasında, Myrina antik kentine ait 63 parça ve Gryneion antik kentine ait 14 parça olmak üzere, toplam 77 adet arkeolojik envantere katalog hazırlanmış ve değerlendirilmiştir. Myrina İ.Ö. 3. yüzyıldan İ.S. 3. yüzyıla kadar sikke basmış ve Roma İmparatorluğu‟nda kısa bir süre Sebastopolis ismini almıştır. Roma İmparatorluk Dönemi‟nde özgür kent olarak anılmıştır. Myrina ve Gryneion çoğunlukla adları beraber anılan iki Aiol kenti olmuştur. Gryneion antik kenti, zamanla Myrina antik kentine bağlı küçük bir yerleşim haline gelmiştir. Myrina sikkelerinde Gryneion Apollon Kutsal Alanı ile alakalı tasvirlerde iki kentin birbiriyle ilişkili olduklarını görmek mümkündür. Kentlerin tarihi Antik Yunan kolonizasyonu öncelerine kadar dayanmaktadır. Gryneion Apollon Tapınağı ve tanrının kutsal korusu, antik çağlarda önemli Apollon kehanet ocaklarından birisi olmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Myrina, Gryneion, Apollon, Tapınak, Nekropol.
Özet (Çeviri)
In this thesis, archaeological artifacts of Myrina and Gryneion are examined which are detected in the surveys of 2015. The archaeological artifacts discovered in the survey have been documented and photographed. The typological, chronological and material properties of the artifacts have been examined. After the examinations, name, period, place of investigation, type, measurement of the archaeological artifacts have written and defined as a catalog. Location of Myrina and Gryneion are mentioned. The history of the cities was explained by using the works of ancient sources and modern researchers. Data presented in previous studies and information on researchers' reviews are given. In this thesis, a total of 77 archaeological catalogs were prepared and evaluated for 63 pieces belonging to Myrina and 14 pieces belonging to Gryneion. From the 3rd century BC to 3rd century AD, coins are ridden in the name of Myrina. Myrina, also known as the free city, was named for a short time Sebastopolis in the Roman Imperial Age. Myrina and Gryneion are the two Aiol cities that are often mentioned together. The ancient city of Gryneion has gradually become a small settlement and linked to the ancient city of Myrina. It is possible to see that the two ancients cities related to each other in the depictions of Gryneion Apollon Sanctuary on the Myrina coins. The founding of the two cities dates back before ancient Greek colonisation. Temple of Gryneion Apollo and gods sacred grove became most important oracle center in antiquity. KEYWORDS: Myrina, Gryneion, Apollo, Temple, Nekropolis.