Seismic performance improvement of steel buildings by using zipper braces
Fermuar çapraz kullanılarak çelik binaların deprem performansının iyileştirilmesi
- Tez No: 472862
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Chevron brace (or inverted V brace) is a common type of the concentric braces. The seismic performance of such system is governed by the buckling of the first story brace in compression. At large, the force redistribution capability of this system has not performed well in severe earthquakes. To solve this problem, the concept of using a zipper brace system was proposed in the literature. In the current study, the effect of using zipper braces on the seismic behavior of 3, 6, and 8 story steel buildings was examined under different ground motions. The case study buildings had the same plan and three bays having equal spans in each direction. For this, two dimensional model for each building was considered in the analysis. To improve the structural response of the existing structures under earthquake loading, single and double zipper braces were used. The nonlinear static and dynamic analysis was performed on the structures with and without zipper braces. In the dynamic analysis, 1994 Northridge, 1999 Hector Mine, and 1999 Chi-Chi earthquake records were employed. It was observed that the use of zipper braces over the frame height was found to have a significant effect on the seismic behavior of the structures. Moreover, the results of analysis showed that the steel structures with zipper braces had lower displacement and drift ratio than the existing ones.
Özet (Çeviri)
Ters V çaprazlar merkezi çapraz sistemlerin bir tipini oluşturmaktadır. Bu tür sistemlerin deprem performansı çoğunlukla birinci kat çapraz elemanların basınçta burkulmasına bağlıdır. Genellikle, şiddetli depremler altında bu sistemlerde yük tekrar dağılımı yeterli şekilde gerçekleşmemektedir. Literatürde bu problemin çözümü için fermuar tipi çapraz kullanımı önerilmektedir. Sunulan bu çalışmada, fermuar çaprazların değişik deprem kuvvetlerine maruz 3, 6 ve 8 katlı çelik binaların deprem davranışına etkisi incelenmiştir. Örnek binalar her yönde üç eşit açıklığa ve aynı kat planına sahiptir. Bu nedenle analizlerde iki boyutlu modeller kullanılmıştır. Mevcut yapıların yapısal davranışlarının iyileştirilmesinde tek ve çift fermuar çapraz uygulaması yapılmıştır. Yapıların analizinde doğrusal olmayan statik ve dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Dinamik analizlerde 1994 Northridge, 1999 Hector Mine ve 1999 Chi-Chi deprem kayıtları kullanılmıştır. Yapı yüksekliği boyunca fermuar çaprazların kullanımının yapıların deprem davranışı üzerinde önemli etkisinin olduğu, ayrıca, çapraz kullanımı ile mevcut yapıların göreli kat ötelenmesi ve yerdeğiştirme taleplerinde azalmalar olduğu görülmüştür.