Pasch geometri üzerine
On the Pasch geometry
  1. Tez No: 472922
  2. Yazar: NAİME KARAKUŞ BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada Pasch geometrisi olan ve olmayan bazı düzlemlerin özellikleri incelendi. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak konu hakkında literatür bilgileri verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızın daha anlaşılır olması için temel kavramlardan ve Düzlem Ayırma Aksiyomundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Pasch geometrisi tanımlanmış, Pasch geometrisinin özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Pasch geometrisinde açı kavramına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to investigate the features of some planes which prove the Pasch geometry which not. The thesis consists of four parts. The first part is given the introduction part that contains of a general literature about it. In the second part, the basic concepts necessary for our work and Plane Speration Axiom (PSA) are mentioned. In the third part, Pasch geometry and the Pasch geometry's features are described. In the fourth part, the angle concept is given in the Pasch geometry.