Gelecek nesil kablosuz iletişim teknolojilerinde çok girişli çok çıkışlı (ÇGÇÇ) tekniklerle performans iyileştirilmesi
Performance improvement with multiple input multiple output (MIMO) techniques in next generation wireless communication technologies
  1. Tez No: 473075
  2. Yazar: OSMAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN KULAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mobil iletişim sistemlerinin geliştirilmesinin en önemli nedeni sürekli gelişen ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçlar nedeniyle, mobil iletişimlerden beklenen talepler artmıştır. Başlangıçta, özellikle yalnızca ses iletme kapasitesine sahip sistemler vardı. Ancak son zamanlarda multimedya iletimi ve İnternet bağlantı yeteneklerine olanak tanıyan yeni sistemler ortaya çıkmıştır. Bu sistemler arasında günümüzde son teknoloji olarak 5. Nesil kablosuz haberleşme yer alacaktır. 5. Nesil kablosuz haberleşme teknolojisine katkı yapmak amacıyla yeni teknikler sürekli geliştirilmektedir. Bu teknikler arasında, uzun süredir üzerinde çalışılan teknik MIMO (Çok Girişli Çok Çıkışlı)'da yer almaktadır. Büyük Ölçek MIMO yöntemi, MIMO'nun daha gelişmiş bir versiyonudur. Bu noktada Büyük Ölçek MIMO tekniğinin bazı gelişmeler sağlayacağı düşünülmektedir. Büyük Ölçek MIMO teknolojisi, mevcut şebekelerde olduğu gibi aynı bant genişliği ve baz istasyon yoğunluğunu kullanırken, spektral verimliliği (bit⁄(s/) Hz⁄Hücre) artırarak alan veriminde en az on kat iyileşme sağlayabilmektedir. Bu olağandışı kazançlar, onlarca kullanıcı terminalinin mekansal çoğullamasını mümkün kılmak için baz istasyonlarını onlarca antenli dizilerle donatarak elde edilir. Bu tez çalışmasında, 5G uygulamaları için spektral verimlilikte fayda sağlayacak MIMO yöntemleri üzerinde durulmuş olup ilgili benzetimlerle kıyaslamalar yapılarak önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The most important reason for the development of mobile communication systems is the constantly evolving needs. Due to these needs, the demand for mobile communications has increased. Initially, there were only systems with voice transmission capacity in particular. Recently, however, new systems have emerged that allow multimedia transmission and Internet connectivity capabilities. Among these systems, 5th Generation wireless communication will be the modern technology in the future. New techniques have been continuously developed to contribute to the 5th generation wireless communication technology. Among these techniques, MIMO (Multi Input Multi Output), which is a technique that works on long decay, is also included. The Large Scale MIMO method is a more advanced version of MIMO. At this point, the Massive MIMO technique is expected to provide some improvement. Massive MIMO technology can improve at least ten times the field efficiency by increasing spectral efficiency (bit⁄(s/) Hz⁄Cell) while using the same bandwidth and base station density as in existing networks. These extraordinary advantages are gained by equipping base stations with tens antennas arrays to enable spatial multiplexing of dozens of user terminals. In this thesis study, MIMO methods which will benefit spectral efficiency for 5G applications have been emphasized and some suggestions have been made by making comparisons with related simulations.