Development of a GIS-based estimator for streamflow at ungaged catchments
Akarsu akım verisi olmayan havzalarda GIS tabanlı akım tahmini yapan bir aracın geliştirilmesi
  1. Tez No: 473254
  2. Yazar: DUYGU ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Su kaynakları yönetimi, sürdürülebilir kaynak planlamasının kritik bir bileşenidir. Su kaynakları yönetiminde en yaygın kullanılan verilerden biri de günlük akım ölçümleridir. Bir akım gözlem istasyonunda (AGİ) toplanan günlük akım zaman serisi, AGİ'nin bulunduğu konumdaki su miktarındaki zamansal değişime ilişkin bilgi sağlar. Yakın zamanda, günlük akım zaman serileri arasındaki korelasyon, referans AGİ seçimi için mesafeye alternatif olarak önerilmiştir. Harita Korelasyon Metodu (MCM), seçilen bir akım gözlem istasyonundaki günlük akım serisi ile seçilen çalışma alanı içindeki diğer noktalar arasındaki korelasyon katsayılarının mekansal dağılımını gösteren bir haritanın geliştirilmesini sağlar. Harita korelasyon metodunun kullanılabilirliği çeşitli çalışmalarda gösterilmiş olmasına rağmen, metodun uygulanması zaman alıcı ve zordur. Bu çalışmada, harita korelasyon metoduyla günlük akım serilerini tahmin etmede kullanmak üzere MCM_GIS olarak adlandırılan kullanımı kolay bir CBS tabanlı araç geliştirilmiştir. MCM_GIS, Kriging ve ters mesafe ağırlıklandırma (IDW) olmak üzere iki tür enterpolasyon modeli arasında seçim imkanı tanıyan kullanıcı dostu bir çalışma ortamı ve esneklik sağlar. Bu çalışmanın ana motivasyonu, harita korelasyon metodunun CBS ortamına entegre edilerek pratik problemlerde kullanımını arttırmaktır. MCM_GIS, tahminin genel performansını izlemek için, çapraz doğrulama işlemi de gerçekleştirebilmektedir. Araç, Batı Karadeniz Havzası ve Çoruh Havzasında yapılan uygulamar ile de test edilmiştir. ArcGIS for Desktop ürünü ve bir Python komut dosyası kullanılarak araçlar geliştirilmiştir. IDW ve Kriging ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. İki metod arasında önemli bir fark gözlemlenmemiştir. CBS tabanlı MCM'nin sonuçları gözlemlenmiş olan hidrograflarla, NSE değerleri bakımından uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
Water resources management has been a critical component of sustainable resources planning. One of the most commonly used data in water resources management is streamflow measurements. Daily streamflow time series collected at a streamgage provide information on the temporal variation in water quantity at the gage location. However, streamflow information is often needed at ungaged catchments. One conventional approach to estimate streamflow at an ungaged catchment is to transfer streamflow measurements from the spatially closest streamgage. Recently, the correlation between daily streamflow time series is proposed as an alternative to distance for reference streamgage selection. The Map Correlation Method (MCM) enables development of a map that demonstrates the spatial distribution of correlation coefficients between daily streamflow time series at a selected streamgage and all other locations within a selected study area. Due to its geostatistical analysis procedure MCM is time-consuming and hard to implement for practical purposes such as installed capacity selection of run-of-river hydropower plants during their feasibility studies. In this study, an easy-to-use GIS-based tool, called MCM_GIS is developed to apply the MCM. MCM_GIS provides a user-friendly working environment and flexibility in choosing between two types of interpolation models, kriging and inverse distance weighting. The main motivation of this study is to increase practical application of the MCM by integrating it to the GIS environment. MCM_GIS can also carry out the leave-one-out cross-validation scheme to monitor the overall performance of the estimation. The tool is tested on two study area; Western Black Sea Region and Çoruh Basin, Turkey. ArcGIS for Desktop product along with a Python script is utilized. The outcomes of inverse distance weighting and ordinary kriging are compared, no significant difference between the two interpolation methods was observed. Results of GIS-based MCM are in good agreement with the observed hydrographs according to NSE values.