Kurumsal iktisat çerçevesinde yoksulluğun iktisadi analizi: Türkiye üzerine ampirik bir uygulama
The economic analysis of poverty in perspective of institutional economics: An emprical application on Turkey
- Tez No: 473624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kurumsal yapı, insan ilişkilerinin ortak sonucu, oyunun kurallarının belirleyicisi ve gelecekte alınacak sosyo-ekonomik ve siyasal politikaların gerçekleşeceği alan olması sebebiyle yoksulluk problemini açıklamada etkin bir rol oynamaktadır. Yoksulluk neredeyse bütün dünya ülkelerini yakından ilgilendiren; insanlık tarihinin tüm zamanlarında görülen, üzerinde çözüm aranmaya çalışılan; sosyal, siyasi ve ekonomik neden ve sonuçları olan bir problemdir. Yoksulluğun kapsamı, ülkeden ülkeye ve ekonomik gelişmelere paralel olarak bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Bu çok yönlü ve karmaşık yapı yoksulluğun; mutlak yoksulluk, göreli yoksulluk, gelir yoksulluğu ve insani yoksulluk gibi türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı; kurumlar ile yoksulluk arasında güçlü bir ilişkinin var olduğunu, teorik ve ekonometrik olarak ortaya koymaktır. Böylece literatüre katkı sağlamak ve konuya ilişkin tartışmalara ışık tutmak istenmiştir. Bu çerçevede ilk olarak, Kurumsal ekolün ortaya çıkmasını sağlayan fikir ve kişiler üzerinde durulmuş, ekolün tarihsel ve felsefi arka planı araştırılmıştır. Bu araştırmanın ardından yoksulluk kavramı, yoksulluğun türleri ve yoksulluğa neden olan faktörler incelenmiştir. Daha sonra, Türkiye'deki yoksulluğun boyutları analiz edilmiş ve yoksullukla mücadele edebilmek için hangi stratejilerin uygulanması gerektiğine vurgu yapılmaya çalışılmıştır. Elde edilen ekonometrik bulgulara bakıldığında; varyans ayrıştırması sonuçlarına göre, uzun dönemli bir ilişkinin varlığı söz konusudur. Kurumsal değişkenlerde uzun dönemde meydana gelen şok etkisinin yoksulluk üzerindeki etkisi yaklaşık %4 olarak bulunmuştur. Yoksulluk üzerindeki uzun dönemde meydana gelen şok etkisi, kurumsal değişkenleri yaklaşık olarak %3 etkilemektedir. Kurumsal değişkenlerde meydana gelen bir değişikliğin ortalama %38, yoksulluk üzerinde meydana gelen bir değişikliğin ise %28 olarak ekonomik özgürlükleri etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutional structure plays an active role in explaining the problem of poverty, since it is the common result of human relations, the determinant of the rules of the game, and the socio-economic and political policies to be taken in the future. Poverty is directly related to the principles of the whole world; times seen in all of human history this is problem that has studied social political economic causes and consequences. The scope of poverty, It may vary some from country to country in parallel to economic developments. This versatile and complex structure poverty, absolute poverty, relative poverty, income poverty and human poverty cause to emergence of species such as. The purpose of this study; it is uncover theorical and economically with a strong relationship between poverty and institutions. So, It provide a contribution to the literature about the topic and it wanted to shed light on the debate. As the first in this context, Focused on the ideas and people that led to emergence of institutional school. The historical and philosophical background of the school was researched. After this research, the concept of poverty; The factors that cause poverty and types of poverty were investigated. After more, The dimensions of poverty were analyzed in Turkey and it has been to emphasize which strategies should be applied in order to combat poverty. According to the econometric findings obtained, as for that the results of variance decomposition is in question the existence of a long-term relationship. In the institutional variables, the effect of the long-term shock effect on poverty was found to be about %4. The long-term shock effect on poverty, institutional variables affect approximately %3. The result of a change in institutional variables affect economic freedoms, on average %38 and a change on poverty, %28.