Baas Partisi'nin Nasırcılıkla ilişkisi 1950-1970
Ba'th Party's relationship with Nasserism: 1950-1970
  1. Tez No: 473640
  2. Yazar: SEÇKİN ZIRHLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALEM KHALAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
“Baas Partsi'nin Nasırcılıkla İlişkikisi 1950-1970”Adını taşıyan çalışmamızda, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde gelişmeye başlayan Arap milliyetçiliği ekseninde, Arap milliyetçilerinin teorisyenleri, teorisyenlerin düşünceleriyle şekillenen Arap milliyetçiliğinin Baas Partisi ve Nasırcılık üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Baas Partisi ve Nasırcılık adlı siyasal akımlar, her ne kadar Arap milliyetçiliği ekseninde hareket etse de, yapısal olarak birbirinden ayrılmaktadırlar. Nasırcılık kişiye endeksli bir yapılanmayken Baas Partisi, parti örgütlenmesine önem veren, kolektif iktidar şeklini savunan bir yapıdadır. Aynı zamanda, iki siyasal yapının Arap milliyetçiliğini değerlendirmesi birbirinden farklıdır. Farklı yaklaşımlar, iki siyasal yapının ilişkilerine açık bir şekilde yansımıştır. Belirli sürelerde uyumlu ilişkiler gelişirken, belirli dönemlerde çok sert yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Hem Baas Partisi, hem de Nasırcılık coğrafi olarak, Mısır ve Suriye ile sınırlı kalmamış, Arap milliyetçiliğinin verdiği itici gücü de arkasına alarak, tüm Arap coğrafyasını etkilemiştir. Bu çalışmamız, Baas Partisi'nin ve Nasırcılığın Arap milliyetçiliği ekseninde gelişimini irdelemekle birlikte, aynı zamanda iki siyasal örgütlenmeyi yapısal bakımdan da incelemektedir. Anahtar Kelimeler; Arap Milliyetçiliği, Baas Partisi, Nasıırcılık.
Özet (Çeviri)
The present study entitled“Ba'th Party's Relationship with Nasserism: 1950-1970”handles the effects of Arab nationalism, shaped by Arab nationalist theorists on Ba'th Party and Nasserism in consideration of Arab nationalism which started to build up strength in the last period of the Ottoman Empire. The political movements called the Ba'th Party and the Nasserism are structurally different from each other even though they seem to be pivoted on the Arab nationalism. Whereas Nasserism is an individual-based body, the Ba'th Party is a formation that puts the emphasis on party organization and favors collective ruling. Moreover, the perspectives of these two political structures on Arab nationalism are different from each other. The approach-related differences are evident in the relationships of these two political structures. While they exhibited congruent relationships in some certain periods, their approaches were too harsh in some others. Both Ba'th Party and Nasserism geographically went beyond the Egyptian border and become a greatly influential power thanks to the driving force by the Arab nationalism. This study investigates the development of Ba'th Party and Nasserism within the scope of Arab nationalism and structurally examines these two political organizations. Key Words; Arab Nationalism, Ba'th Party, Nasserism.