Hastanelerde tekrar yatışların nedenleri ve maliyetlerinin analizi: Diz ve kalça protezi örneği
Analysis of readmission reasons and costs in hospitals-knee and hip replacement example
- Tez No: 473713
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmada; Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde primer ve revizyon diz ve kalça protezi işlemlerinin yapıldığı hastaların, hastaneye tekrar yatış oranlarının, tekrar yatan hastaların özelliklerinin, tekrar yatış nedenlerinin ve tekrar yatış maliyetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma retrospektif bir kayıt araştırmasıdır. Araştırma grubunun özelliklerinin belirlenmesinde; tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Tekrar yatan ve yatmayan hastaların özelliklerinin karşılaştırılmasında ise, Man-Whitne U ve Ki-kare testleri; tekrar yatış nedenlerinin araştırılmasında ise, lojistik regresyondan yararlanılmıştır. Araştırma grubunda; 90 gün içerisinde genel tekrar yatış oranı %5,78 ilk yatış ile ilişkili ve plansız tekrar yatış oranı ise, %3,56 bulunmuştur. Tekrar yatışların %83,93'ü cerrahi ve %16,7'si medikal nedenler kaynaklıdır. Tekrar yatışlara en sık neden olan faktörler, cerrahi alan enfeksiyonu (%44,64) ve protezlerin mekanik komplikasyonlarıdır (%23,21). Tekrar yatan ve yatmayan hastaların özellikleri karşılaştırıldığında, hastanede daha uzun süre kalan, ilk yatış sırasında komplikasyon görülen, diyabet hastalığı olan hastaların tekrar yatma olasılığı yüksektir. Tekrar yatan hastaların ilk yatışlarında daha fazla sağlık hizmeti verilmiş ve ilaç kullanılmıştır. Faktörler birlikte değerlendirildiğinde lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre ise tekrar yatış risk faktörlerinin, çift taraflı protez, hastanın diyabet hastalığının olması, diz ve revizyon protezler olduğu bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde yapılan primer ve revizyon total kalça protezi sonrası tekrar yatışların 2014 yılı maliyeti; tüm türler için 12.957.231 ₺ ve ilk yatış ile ilişkili ve plansız tekrar yatışlar için 5.741.601 ₺'dir. Araştırma bulguları, verileri yayınlanan diğer ülkelerde olduğu gibi, tekrar yatış maliyetlerinin Türkiye'de önemli tutarlarda olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to determine readmission rates, reasons and costs of the patients and characteristics of the readmitted patients who had primary and revision knee and hip arthroplasty in Ankara Numune Training and Research Hospital. It is a retrospective record study. Descriptive statistics were used in determining the characteristics of the research group. Man-Whitney U and Chi-square tests were used in the comparisons of the characteristics of readmitted and non-readmitted patients; Logistic regression was used to investigate the reasons of readmission. In the research group the overall 90-day readmission rate was found 5.78% and the unplanned readmission rate related to the primary readmission was found 3.56%. 83.93% of the readmission were due to surgery and 16.7% were due to medical reasons. The most frequent factors causing readmission were surgical site infection (44.64%) and mechanical complications of replacements (23.21%). When the characteristics of readmitted and non-readmitted patients are compared, readmission possibility of the patients with diabetes admitted to hospital for a longer period and having complication during the first admission is higher. More medical services were provided and medication was used during the primary admission of readmitted patients. When the factors are regarded together, according to the results of logistic regression analysis, it was found that risk factors for readmission were bilateral replacements, diabetic patient's disease, and knee and revision replacements. Cost of readmission in 2014 after primary and revision total hip arthroplasty in Ministry of Health hospitals is 12,957,231 ₺ for all types and 5,741,601 ₺ for unplanned readmission related to the primary admission. Research findings indicated that, costs of readmissions are significant amounts in Turkey, as it is in other countries whose data have been published.