Örgüt iklimi ve örgütsel sinizm ilişkisi: Kamu hastanesinde bir araştırma
Relationship between organizational climate and organizational cynicism: A research in public hospital
  1. Tez No: 473723
  2. Yazar: MEHMET IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Örgüt İklimi ve Örgütsel Sinizm İlişkisi: Kamu Hastanesinde Bir Araştırma. Bu araştırma, bir kamu hastanesinde görev yapan hekim, hemşire ve ebelerin sosyo-demografik ve mesleki özelliklerine göre örgüt iklimi ve örgütsel sinizm tutumlarını belirlemek, örgüt iklimi ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 1091; örneklemini 73 hekim, 248 hemşire ve ebe olmak üzere toplam 321 çalışan oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Stringer (2002) tarafından geliştirilen Örgüt İklimi Ölçeği ve Brandes (1997) tarafından geliştirilen Örgütsel Sinizm Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, IBM SPSS 21.0 ve IBM SPSS AMOS 21.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonunda örgüt ikliminin,“tanıma”ve“bağlılık”boyutları ile katılımcıların cinsiyet durumları arasında;“tanıma”ve“standartlar”boyutları ile katılımcıların eğitim düzeyleri arasında;“standartlar”boyutu ile medeni durum arasında;“tanıma”ve“standartlar”boyutları ile meslek grupları arasında; örgüt iklimi genel ve“yapısal destek”boyutu ile çalışılan birim arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Örgüt iklimi ve alt boyutları ile araştırma grubunun sosyo-demografik ve mesleki özelliklerinden medeni durum, yaş, çalışma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Örgütsel sinizm genel ve alt boyutları ile araştırma grubunun sosyo-demografik ve mesleki özelliklerinden cinsiyet, medeni durum, meslek, eğitim durumu, çalışma süresi ve çalışılan birim arasında istatistiksel anlamda bir farklılık saptanmamıştır. Örgütsel sinizm“davranışsal”boyutu ile katılımcıların yaş durumu arasında farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Örgüt iklimi ile örgütsel sinizm arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiye yönelik sonuçlara göre, örgüt ikliminin“yapısal destek”boyutunun, örgütsel sinizmin“davranışsal”boyutunu negatif yönlü etkilediği, örgüt ikliminin“standartlar”boyutunun, örgütsel sinizmin tüm boyutlarını negatif yönlü etkilediği saptanmıştır. Ayrıca örgüt ikliminin“bağlılık”boyutunun, örgütsel sinizmin tüm boyutlarını,“tanıma”boyutunun örgütsel sinizm“davranışsal”ve“duyuşsal”boyutlarını,“sorumluluk”boyutunun ise örgütsel sinizm“davranışsal”boyutunu pozitif yönlü etkilediği saptanmıştır. Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarının örgütsel sinizm düzeylerinin orta seviyede olduğu, örgüt iklimini ise ne olumlu, ne olumsuz buldukları ortaya konulmuştur. Buna göre, hastanede sinizmin engellenmesinde çalışanlarla etkili iletişim yöntemlerinin geliştirilmesi, kuruma güven duyulmasını sağlayacak uygulamaların artırılması, çalışanların istenmeyen davranışlarının nedenlerinin araştırılması önerilmektedir. Ayrıca, örgüt içinde rol ve sorumlulukların belirlenmesi, katılımcı karar verme yöntemlerinin uygulanması, etik olmayan davranışların önlenmesi, etkili bir ödül ve eleştiri sisteminin kurulması çalışanların örgüt iklimine yönelik tutumlarının olumlu olmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Relationship between Organizational Climate and Organizational Cynicism: A Research in Public Hospital. This research was carried out in order to determine the organizational climate and organizational cynicism attitudes and display the relationship between organizational climate and organizational cynicism according to socio-demographic and professional features of doctors, nurses and midwifes working in a public hospital. Research population consisted of 1091 employees: sample consisted of a total of 321 employees; 73 doctors, 248 nurses and midwifes. Organizational Climate Scale developed by Stringer (2002) and Organizational Cynicism Scale developed by Brandes (1997) were used in data collection process. In statistical analysis of data, the programs IBM SPSS 21.0 and IBM SPSS AMOS 21.0 were used. At the end of the research, statistically significant difference was found between 'familiarization' and 'commitment' dimensions of the organizational climate and gender situations of the participants; 'familiarization' and 'standards' dimensions of the organizational climate and educational background of the participants; 'standards' dimension and marital status; 'familiarization' and 'standards' dimensions and occupational groups; general and 'structural support' dimensions of organizational climate and working unit. There wasn't found any statistically significant difference between organizational climate and sub-dimensions and socio-demographic and professional features which included marital status, age and working hours. There wasn't found any statistically significant difference between general and sub-dimensions of organizational cynicism socio-demographic and professional features of research group which are gender, marital status, occupation, educational background, working hours and working unit. Statistically difference was found between 'behavioral' dimension of organizational cynicism and age of the participants. According to the result as regards to direct and indirect relationship between organizational climate and organizational cynicism, it was determined that 'structural support' dimension of organizational climate affected the 'behavioral' dimension of organizational cynicism negatively and 'standards' dimension organizational climate affected all dimensions of organizational cynicism negatively. Besides, it was found that 'commitment' dimension of organizational climate affected all dimensions of organizational cynicism, 'familiarization' dimension of organizational climate affected 'behavioral' and 'emotional' dimensions of organizational cynicism and 'responsibility' dimension of organizational climate affected 'behavioral' dimension of organizational cynicism negatively. In consequence of the research, it was found that health professionals had a medium level of organizational cynicism and they didn't have positive or negative thoughts about organizational climate. Accordingly, it is suggested to develop effective communication methods with the employees, increase the numbers of applications which will ensure that the employees trust the institution and search the causes of undesired behavioral of the employees. Besides, appointing the roles and responsibilities within the organization, applying decision making methods of the participants, preventing unethical behavioral, establishing an effective reward and criticism system can make the employees develop positive attitudes towards the organizational climate.