Bebeği indirekt hiperbilirubinemi tanısı almış annelerin emzirme öz-yeterliliği ve emzirme başarısının değerlendirilmesi
Assessment of breast self- efficacy and breastfeeding success of children with indirect hyperbilirubinemia
- Tez No: 473741
- Danışmanlar: PROF. AYFER TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, bebeği indirekt hiperbilirubinemi tanısı almış annelerin emzirme öz-yeterliliği ve emzirme başarısının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yenidoğan yoğun bakım, postpartum ve postoperatif bakım servislerinde, Mayıs 2015-Mayıs 2016 tarihleri arasında, bebeği İHB tanısı nedeniyle fototerapi tedavisi alan, işbirlikçi iletişime açık, çalışmayı kabul eden 115 anne oluşturmuştur. Veriler, hasta odalarında annelerle yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Anne bebek tanıtım formu ve emzirme öz-yeterlilik ölçeği anne tarafından doldurulduktan sonra, araştırmacı tarafından annelerin bebeklerini emzirmesi değerlendirilip, LATCH emzirmeyi tanılama ve değerlendirme ölçeğine göre puanlama yapılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında yapılmıştır. Verilerin analizinde, Kolmogrow-Smirnov, Saphiro Wilk testi, Indepedent Sample T testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliği Cronbach alfa ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Assessment of Breast Self- Efficacy and Breastfeeding Success of Children with Indirect Hyperbilirubinemia This study was conducted as a descriptive study to assess breastfeeding self-efficacy and breastfeeding success of mothers who received a diagnosis of indirect hyperbilirubinemia. This study consists of 115 newborn mothers who received phototherapy treatment for indirect hyperbilirubinemia diagnosis. The study performed in Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital, or neonatal intensive care, postpartum and postoperative care services between May 2015 and May 2016. Data were collected by face-to-face interviews with mothers in patient rooms. After the maternal baby identification form and the breastfeeding self-efficacy scale were filled by the mother, the researcher evaluated the mother's breastfeeding and scored according to the LATCH breastfeeding diagnosis and evaluation scale. The analyses of the data were made in computer environment. Chi-Square, Kolmogrow-Smirnov, Saphiro Wilk test, Indepedent Sample T test, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis tests were used in the analysis of the data.