Preeklampsi tanısı ile hastanede yatan gebelere uygulanan el masajının arteriyel kan basıncı, nabız, solunum ve fetal kalp hızına etkısı
The effect of hand massage applied to pregnants with preeclampsia at the hospital on arterial blood pressure, pulse rate, respiration, fetal heart rate
  1. Tez No: 473769
  2. Yazar: ÖZNUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, preeklampsi tanısı ile hastanede yatan gebelere uygulanan el masajının arteriyel kan basıncı, nabız, solunum ve fetal kalp atım hızına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Kliniği'ne preeklampsi tanısı ile yatan 16 müdahale ve 16 kontrol grubu kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri tanıtım ve değerlendirme formları ile toplanmıştır. Müdahale grubundaki kadınların her bir eline 5 dakika el masajı yapılmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Kadınların masajdan önce, 10, 60 ve 90. dakikalarda yaşam bulguları ve fetal kalp atım hızı ölçülmüştür. Veriler iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of hand massage applied to pregnants with preeclampsia at the hospital on arterial blood pressure, pulse rate, respiration, fetal heart rate. This study were carried out 16 interventions and 16 control groups with the diagnosis of preeclampsia, in gynecology clinic in Gaziosmanpaşa medicine faculty education and research hospital. The presentation and evaluation form for the data was used in the study. Five minutes each of hand massage was given to the women in the intervention group, by the investigator. Women in the control group were not given any additional treatment. Women's life findings and fetal heart rate were measured at the 10th, 60th and 90th minutes before the massage. The data obtained was assessed with the significance test of the difference between the two average and one way analysis of variance. Statistical significance level was taken as 0.05 in all tests. Systolic blood pressure value of pregnants was determined as 145.6±9.6 before massage and 138.4±3.5 at after 90 minutes in intervention group (p0.05).