Üç boyutlu hareket analiz yöntemi kullanılarak uzun dönem Ankilozan Spondilit'li hastaların yürüme analizlerinin normal bireyler ile karşılaştırılması
Comparison of gait analyzes of pateints with long-term ankylosing spondylitis with normal individuals using A three-dimensional motion analysis method
  1. Tez No: 473879
  2. Yazar: MUHAMMED PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ULUÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızın hedefi, ankilozan spondilit hastalarının uzaysal zamansal yürüme parametrelerinin, sağlıklı bireylere göre sapmalarını tespit etmek, bu doğrultuda standart bir ankilozan spondilit yürüme paterni elde etmektir. Yaş ortalamaları, sırasıyla 39,06 ve 39,04 olan, 50 ankilozan spondilit hastası ve 40 sağlıklı gönüllü ile yapılan çalışmamızda, yürüme analizleri, yer tepkime kuvveti ve basınç merkezi kelebek diyagramı verilerinin ölçümlerinde, iki adet Zebris FDM System Type FDM 1.5 kuvvet platformu kullanılmıştır. Analizler, yalınayak, gözler bir noktaya odaklanarak, iki kuvvet platformu üzerinden üç defa yürütülerek yapılmıştır. Ankilozan spondilit hastaları Trakya Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Polikliniği tarafından takipli hastalardı. Bu hastalardan 21 kişi anti-TNF alfa tedavisi, 21 kişi steroid olmayan anti inflamatuar ilaç tedavisi, 1 kişi steroid olmayan anti inflamatuar ilaç ve salozoprin tedavisi almaktaydı. 7 kişi ise herhangi bir tedavi görmemekteydi.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF GAIT ANALYZES OF PATEINTS WITH LONG-TERM ANKYLOSING SPONDYLITIS WITH NORMAL INDIVIDUALS USING A THREE-DIMENSIONAL MOTION ANALYSIS METHOD SUMMARY The aim of our study is to determine the spatial temporal gait parameters of ankylosing spondylitis patients according to their healthy individuals, to obtain a standard ankylosing spondylitis gait pattern in this direction. Two Zebris FDM System Type FDM 1.5 force platforms were used in the measurements of gait analysis, ground reaction force and center of pressure butterfly diagrams in our study with age mean of 39,06 and 39,04 respectively, with 50 ankylosing spondylitis patients and 40 healthy volunteers. The analyzes were made barefoot, with eyes focused on one point, and walked three times over two force platforms. Ankylosing spondylitis patients were trained by the Physical Therapy Policlinic of Trakya Medical Faculty. Among these patients, 21 patients received anti-TNF alpha treatment, 21 patients received non-steroid anti-inflammatory drug treatment, and 1 patient received non-steroid anti-inflammatory drugs and salazopyrin therapy. Seven patients did not receive any treatment.