Mikroşerit yansıtıcı dizi anten tasarımı ve uygulamaları
Microstrip reflectarray antenna design and applications
- Tez No: 474073
- Danışmanlar: DOÇ. SİBEL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çoğu radar ve uzun mesafe haberleşme sistemleri için, yüksek-kazançlı antenler kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Geleneksel olarak, yüksek-kazanç gerektiren uygulamalarda parabolik yansıtıcılar kullanılmaktadır. Ancak, parabolik yansıtıcıların imalatı özellikle yüksek mikrodalga frekanslarına çıkıldığında zorlaşmaktadır. Bununla birlikte, ana hüzme yönlendirme işlemi de hantal ve eğrisel yapısı nedeniyle ancak mekanik olarak yapılabilmektedir. Bu nedenle son yıllarda yapılan çalışmalarda mikroşerit yansıtıcı dizi anten tasarımları parabolik yansıtıcı antenlere göre cazip bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tip antenler, hafif yansıtma profilli, az hacimli, düşük-maliyetli, üretiminin kolay olması ve elektronik-hüzme yönlendirilebilme yeteneği gibi avantajlara sahiptirler. Mikroşerit yansıtıcı dizi antenlerin temel problemi dar bantlı olmaları söylenebilir. Çalışmalarımızda bu problem uygun mikroşerit yansıtıcı dizi anten tasarımlarıyla giderilmeye çalışılmıştır. Bu tezin temel hedefi mikroşerit yansıtıcı dizi antenleri tanıtmak, özgün mikroşerit yansıtıcı dizi anten tasarımları yapmak ve tasarımları pratik olarak gerçekleyip ölçüm sonuçlarını değerlendirmektir. Bu kapsamda tasarımların analizlerini yapmak üzere CST Microwave Studio paket programı kullanılmıştır. Ölçümler ise Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Mikrodalga ve Anten Laboratuvarında bulunan tam yansımasız odada alınmıştır.
Özet (Çeviri)
For most radar and long distance communication systems, the need for high-gain antennas is unavoidable. Traditionally, parabolic reflectors are used in applications requiring high-gain. However, the manufacture of the parabolic reflector is difficult, especially when exiting high microwave frequencies. Besides, the main beam directing process because of its bulky and curved structure can be solely performed mechanically. Hence, in studies conducted in recent years, microstrip reflectarray antenna designs according to the parabolic reflective antenna emerge as an attractive alternative. These types of antennas have some advantages like low cost, low reflecting surface profile, small antenna mass, easy manufacturing and electronical-beam direction ability. The main problem of the microstrip reflectarray antennas is that they have narrow band width. In our work, this problem has been tried to be solved with suitable microstrip reflector array antenna designs. The main objective of this thesis is to introduce the microstrip reflectarray antennas, to design novel microstrip reflectarrays and to evaluate the fabrications and measurements. In this context, CST Microwave Studio package program was used to analyze the designs. The measurements of reflectarray antennas were done inside a whole anechoic chamber in Kocaeli University Electronics and Communication Engineering, Microwave and Antenna Laboratory.