Metakaolin içeren kendiliğinden yerleşen betonlarda kür koşullarının mekanik özeliklere etkisi
Effect of curing condition on the mechanical properties of self compacting metakaolin blend concrete
- Tez No: 474082
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU AKÇAY ALDANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Metakaolin içeren betonlar normal dayanımlı betonlara göre daha yoğun ve homojen yapıdadırlar. Metakaolin ile kalsiyum hidroksit arasındaki puzolanik reaksiyonlar, kalsiyumalüminahidratlı kalsiyum silika hidrat jelleri ve alümina silikahidrat kristal ürünleri oluşturmaktadır. Ancak bu ürünlerin miktarı ve özelikleri kısmen de olsa kür sıcaklıklarına bağlıdır. Bu çalışmada yüksek sıcaklıkta kür koşullarının kendiliğinden yerleşen betonların mekanik performansına etkilerini göstermek için deneyler yapılmıştır. Su/bağlayıcı oranı 0,35 olan betonlar üretilmiş, metakaolin ağırlıkça %0, %8, %16 ve %24 olacak şekilde çimento ile yer değiştirmiştir. Bu karışımlarda standart kür koşullarına ilave olarak tipik yüksek sıcaklık kürlerinden olan ve özellikle prefabrik beton elemanlarda kullanılan 1-günlük 70°C sıcaklığında su kürü de uygulanmıştır. Basınç, eğilme ve yarma çekme deneyleri betonlar üretildikten 28 ve 56 gün sonra yapılmıştır. Sonuçlar kür sıcaklığının beton özeliklerine etkisinin metakaolin miktarına bağlı olarak değiştirdiğini göstermiştir. Düşük miktarda metakaolin içeren betonda yüksek sıcaklık kür durumunda mekanik dayanım artmaktadır, ancak bu etki metakaolin miktarı arttıkça azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Metakaolin induced concretes are very dense and more homogenous than normal strength concrete. The pozzolanic reaction between metakaolin and calcium hydroxide forms calcium silica hydrate gels with calcium aluminate hydrate and alumina- silica hydrate crystalline products. However, the amount and properties of these products depend partly on curing temperature. In this research we performed experiments to show the effects of high curing condition on the mechanical performance of self compacting concrete. We produced concrete using 0,35 water/binder ratio, in which cement has been replaced by metakaolin at different weight fractions of 0%, 8%, 16%, 24%. In addition to a normal curing condition we also applied one-day 70°C curing condition, which is among the typical high curing regimes, especially for prefabricated concrete members. The compressive, flexural and splitting tensile tests were done at 28 and 56 days after production. The results show that the effect of curing temperature on the properties of concrete varies with amount of metakaolin. In the concrete with low amount of metakaolin the mechanical strength enhanced at high curing condition, while this effect is diminished with increasing amount of metakaolin.