Gövdesinde geniş boşluk bulunan betonarme kirişlerin sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesi
Nonlinear finite element modeling of reinforced concrete beams with large web openings
  1. Tez No: 474084
  2. Yazar: SEDA BOSTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde, nüfus artışı ile doğru orantılı olarak konut ve işyeri olarak kullanılan bina sayılarında da önemli artışlar gözlemlenmektedir. Bu artış beraberinde iç mekanların en verimli şekilde kullanılma gereksinimini ortaya çıkarmaktadır. Bu gereksinimleri karşılamak amacıyla tesisat ve havalandırma gibi hizmetlerin, kirişlerde boşluklar açılarak bu boşluklardan geçirilmesi sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem kat yüksekliğinin, malzeme maliyetinin ve temele gelen toplam yükün azalmasını sağlamaktadır. Öte yandan, kirişlerin gövdelerinde geniş boşluk açmak, kirişlerin yapısal davranışında değişikliklere neden olacaktır. Bugüne kadar, bu sorunu inceleyen ve tasarım önerisi sunan deneysel ve analitik birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, gövdesinde geniş boşluk bulunan betonarme kirişlerin davranışının sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmesi hedeflenmiştir. Analitik modelde kirişler, diğer modelleme yöntemlerinden farklı olarak doğrusal olmayan katmanlı kabuk elemanlarla modellenmiştir. Ortaya atılan modelleme yönteminden elde edilen sonuçlar literatürde yer alan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Sonuçların deneysel verilerle uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca sonlu eleman boyut değişiminin ve beton çekme modelinin modelleme üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla parametrik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of residential and office buildings increased significantly in line with population growth. This increase leads to the necessity of using indoor in the most efficient way. In order to meet these requirements, it is often preferred to pass the mechanical installation such as ventilation and plumbing through the reinforced concrete beam web. This ensures low storey height that leading to low material cost and the vertical loads reduces significantly. On the other hand, large opening in the web of the beams will cause changes in the structural behavior of the beams. Many experimental and analytical studies have been carried out that offer design proposals to examine this problem. The objective of this study was to construct a reliable nonlinear finite element model for simulating the behavior of reinforced concrete beams with large web opening. In the analytical model, beams are modeled with non-linear layered shell elements, unlike other modeling methods. The results obtained from the analytical model are compared with the experimental data in the literature. The analytical results showed good comformity with the experimental results. In addition, a parametric study was carried out to investigate the effect of mesh size and concrete tension model on the analytical results.