Ahi Evran Üniversitesi yerleşkesinden toplanan yonca populasyonlarının bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some characteristic of alfalfa populations collected in Ahi Evran University campus
- Tez No: 474159
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER OLCAYTO SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Ahi Evran Üniversitesi meralarından 2014 yılında toplanan 51 yonca (Medicago sativa L.) populasyonlarına ait tohumlar kullanılmıştır. Araştırma, Ahi Evran Üniversitesi deneme alanlarında 51 parsel kurularak, her bir populasyonun tohumlarından sağlanan 40 bitki ile yürütülmüştür. Çalışma, materyalin önemli morfolojik özelliklerini ve populasyonlar arasında farklılıkları belirleyerek bu konudaki ıslah çalışmalarına temel olacak materyali sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yonca populasyonlarının ortalama değerleri, bitki boyu 96.7 cm, ana sap sayısı 37.2 adet, ana sap uzunluğu 93.2 cm, ana sap kalınlığı 3.3 mm, yaprakçık uzunluğu 19.7 mm, yaprakçık eni 6.5 mm, yaprakçık sapı uzunluğu 3.2 mm, çiçek rengi mavi ve mor renkleri arasında, ilk çiçeklenme kadar geçen gün sayısı 40.7 gün olurken %10 çiçeklenme gün sayısı 65.7 gün ve olgunlaşma tarihine kadar geçen gün sayısı 97.4 gün olarak tespit edilmiştir. Tek bitkide çiçek sayısı ortalama 234.3 adet, kök uzunluğu 40.6 cm, kök ağırlığı 82 g ve nodül sayısı ortalama 51 adet olarak belirlenmiştir. Gelişme durumu bakımından yonca populasyonlarının büyük çoğunluğunun dik ve yarı dik olduğu gözlemlenmiştir. Yeşil ot verimi birinci biçimde ortalama 141 g/bitki, ikinci biçimde 153.1 g/bitki ve üçüncü biçimde 113.5 g/bitki olarak tespit edilirken toplam yeşil ot verimi 407.6 g/bitki olarak bulunmuştur. Kuru ot verimi, birinci, ikinci ve üçüncü biçimlerde sırasıyla 61.2 g/bitki, 51.2 g/bitki ve 45.3 g/bitki olarak bulunurken, toplam kuru ot verimi 157.7 g/bitki olarak tespit edilmiştir. Bitkide tohum verimi ortalama 6.8 g, bin tane ağırlığı 2.1 g ve baklada tane sayısı 5.3 adet olarak tespit edilmiştir. Yonca populasyonları arasında birçok özellik açısından varyasyonun önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 51 alfalfa (Medicago sativa L.) populations collected from the Ahi Evran University campus were used. The study was conducted with 40 plants of each population, with 51 plots established at Ahi Evran University experimental field. The study was conducted to determine the important morphological characteristics of the populations and the differences between them to provide the material that will be the basis for the breeding studies in this region. According to the results of the research, the mean values of the alfalfa populations were determined as following; plant height 96.7 cm, the number of main stems 37.2, main stem length 93.2 cm, main stem thickness 3.3 mm, leaflet length 19.7 mm, leaflet width 6.5 mm, leaflet stem length 3.2 mm, flower colors blue and purple, the number of days of flowering 65.7 days and the number of maturity days 97.4, and the number of days to the first flowering 40.7 days. The average number of flowers per plant was 234.3, root length was 40.6 cm, root weight was 82 g, average number of nodules was 51. It was observed that the majority of populations were either upright or semi-upright. The average forage yields were 141 g/plant in the first cut, 153.1 g/plant in the second cut and 113.5 g/plant in the third cut, with a total yield of 407.6 g/plant. Dry matter yields were determined to be 61.2 g plant in the first cut, 51.2 g/plant in the second, 45.3 g/plant in the third cut, being 157.7 g/plant total dry matter yield. The mean grain yield was 6.8 g, thousand seed weight was 2.1 g and the seed number per pod was 5.3. Variation between the alfalfa populations was found to be important for nearly all characters.