Scaling of input seismic energy of sdof systems through experimental and analytical investigation
Deneysel ve analitik çalışmayla tek serbestlik dereceli sistemlerin yapıya gelen sismik enerjisinin ölçeklendirilmesi
  1. Tez No: 474380
  2. Yazar: SEYHAN OKUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, boyları ve kesit boyutları farklı olan iki çelik ve iki alüminyum kutu profil numuneler kullanıldı. Kullanılan numunelerin spektral girdi enerjileri analitik çalışmada on farklı periyotta San Salvador, Loma Prieta ve Erzincan depremi altında elastik bölgede hesaplandı. Numuneler arasındaki giren enerji oranının ölçek faktörü yedi farklı iki durumlarla boya, kesit boyutlarına ve malzeme türüne bağlı olarak hesaplandı. Her ikili durum için, spektral giren enerji ölçek faktörü malzeme elastik modülü oranı, uzunluk oranı ve periyot oranlarına bağlı olarak hesaplandı. Yedi farklı ikili durumlarda elde edilen yapıya gelen enerji değerleri kendi içlerinde oranlanmıştır ve giren enerji için ölçek faktörü belirlendi. Çelik ve alüminyum numunelerin modellemeleri SAP2000 programıyla yapıldı ve enerji değerleri bu programla hesaplanarak bulunuldu. Spektral enerji değerleri deprem özelliklerine göre Ahmet Anıl Dindar (2015) giren enerji spektrum eğrisi ile karşılaştırıldı.. Deneysel çalışmalar dört numune için üç farklı periyot ve tanımlanan üç farklı deprem altında sarsma masası kullanılarak yapıldı. Her numunenin spektral giren enerji değeri deney sonucundan hesaplandı. Numerik hesaplama sonucu spektral giren enerji değeri deneysel hesaplama sonucu giren enerjiyle karşılaştırıldı ve uyumluluk gösterdiler. Ayrıca, analitik çalışmalar ve deneysel çalışmalar giren enerji için ölçek faktörünün aynı yer hareketi altında numuneler arasındaki kütle ölçek faktörüne eşit olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two steel hollow section specimens and two aluminum hollow section specimens with different length and cross-sectional dimensions were used. In the analytical part, spectral input energy of these specimens was calculated with ten different periods under San Salvador, Loma Prieta and Erzincan ground motion records in elastic range. The scale factor for spectral input energy between specimens were calculated with seven different cases in terms of length, cross-sectional dimension and material properties. For each defined binary state, input energy scale factor was determined based on material elasticity modulus ratio, length ratio and period ratio between the specimens. In those seven different binary states, spectral input energy values were proportioned and scale factor for input energy was determined. Steel and aluminum specimens' numerical models were constructed using SAP2000 Structural Analysis software and their corresponding energy values for each period under defined earthquake ground motion were calculated. Spectral energy values were compared with existing mass-normalized input energy spectra (A.A. Dindar, 2015) based on earthquake properties. Experimental studies were carried out with four specimens, three different periods and under three different earthquake ground motion records by using shake table. Spectral input energy for each specimen was calculated from the experimental data. Numerical modelling results for spectral input energy values were compared with experimental results and they all showed good agreement. Also, experimental and analytical studies showed that scale factor for spectral input energy is equal to mass scale factor between the specimens for a given ground motion data.