Mersin Körfezi'nin kıyısal zonunda toplanan Ulva rigida örneklerinde ağır metal ve yağ derişimlerinin incelenmesi
Investigation of heavy metals and oil concentrations in Ulva rigida samples of Mersin Coastal zone
- Tez No: 474397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Mersin Körfezi'nin kıyı alanında belirlenen dört ayrı istasyonda toplanmış olan Ulva rigida türüne ait örneklerde demir, kadmiyum, çinko, kurşun ve bakır gibi ağır metal ve yağ birikim seviyeleri araştırılmıştır. Bu maksatla, makroalg örnekleri içerisinde Fe, Cu, Pb, Zn ve Cd düzeyleri spektrofotometrik olarak (ICP-MS), yağ derişimleri ise soksolet eksaraktöründe ölçülmüştür. Makroalg örnekleri arasında Ulva rigida türünde yapılan incelemeler sonucunda ağır metal birikiminin sıralaması ile Fe>Zn>Cu>Pb>Cd olduğu belirlenmiş, yağ analizi sonuçları ise Çamlıbel istasyonu için %0.14-2.70 ve Fenerbahçe Meydanı istasyonu için % 0.14-0.25 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal and oil accumulation levels such as iron, cadmium, zinc, lead and copper were investigated in samples belonging to Ulva rigida species collected in four different stations determined in the coastal area of the Mersin Coastal zone. For this purpose, Fe, Cu, Pb, Zn and Cd levels in Macroalgae samples were measured spectrophotometrically (ICP-MS) and oil concentrations were measured at the soxhlet extraction method. Among the macroalg samples, it was determined that Fe> Zn> Cu> Pb> Cd with the order of heavy metal accumulation as a result of the studies made on Ulva rigida species. Oil analysis results were found to be 0.14-2.70% for Çamlıbel station and 0.14-0.25% for Fenerbahçe Square station.