Sezaryen operasyonu sonrası cerrahi alan enfeksiyonu gelişen hastalar ile enfeksiyon gelişmeyen hastalarda risk faktörlerinin karşılaştırılması
Comparison of risk factors in patients with surgucal site infection and non-infected patients after cesarean operation
- Tez No: 474622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Sezaryen Operasyonu Sonrası Cerrahi Alan Enfeksiyonu Gelişen Hastalar İle Enfeksiyon Gelişmeyen Hastalarda Risk Faktörlerinin Karşılaştırılması Giriş ve Amaç: Sezaryen kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından en çok yapılan operasyondur. Sezaryen sonrası kesi yeri enfeksiyon (SCAE)'ları hastanede kalış süresinin uzamasına ve tedavi masraflarının artmasına neden olmaktadır. Kliniğimizde SCAE üzerine yapılmış çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada amacımız; sezaryen operasyonu sonrası cerrahi alan enfeksiyon oranını ve risk faktörlerini belirlemek, enfeksiyon gelişimini önlemek için alınabilecek tedbirleri geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak 2015- Aralık 2016 tarihleri arasında sezaryen operasyonu yapılan 4115 hastanın tümü retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalara ait demografik özellikler, obstetrik ve jinekolojik hikâye, operasyon bilgileri, laboratuvar değerleri ve hastaların klinik takip bilgileri hastanemiz elektronik veri tabanı ve hasta dosyaları taranarak elde edildi. Kesi yeri enfeksiyonu gelişen toplam 68 hasta çalışma grubu, enfeksiyon gelişmeyen 72 hasta kontrol grubu olarak oluşturuldu. Hastanemiz dışında opere edilen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Sonuçlar SPSS 16.0 programı kullanılarak çapraz tabloların analizinde Ki kare testi, grup karşılaştırmalarında normal dağılım şartı sağlanmadığında iki grup için Mann Whitney U testi, normal dağılım varsayımı sağlandığı durumda ise iki grup ortalama karşılaştırılması için independent sample t testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of Risk Factors in Patients with Surgical Site Infection and Non-Infected Patients after Cesarean Operation Introduction and Purpose: Cesarean section is the most common operation performed by gynecologists and obstetricians. Surgical site infection after the cesarean leads to increased treatment costs and prolongation of hospitalization. In our clinic there are no studies on surgical site infection after cesarean section. Our aim in this study is; to determine the rate and risk factors of surgical site infection after cesarean operation and to develop precautions to prevent infection occurrence. Materials and Method: All 4115 patients with cesarean operation in our Hospital in Gynecology and Obstetrics between January 2015 and December 2016 were evaluated retrospectively. Demographic characteristics, obstetric and gynecological history, operation information, laboratory values and clinical follow-up information of the patients were obtained by scanning the patient's electronic database and patient files. A study group of 68 patients with surgical site infection and a control group of 72 patients without infection were constituted. Patients who were operated outside of our hospital were excluded from the study. The SPSS 16.0 program was used in evaluating the results. Chi square test was used in analysis of cross tabulations, Mann Whitney U test was used for two groups when normal distribution condition was not provided in group comparisons, and independent sample t test was used for two group mean comparisons when normal distribution assumption was provided.