A computational method for the design exploration and optimization of daylighting performance of museum buildings
Müzelerinin günışığı aydınlatma performansının tasarım araştırması ve optimizasyonu için sayısal bir yöntem
- Tez No: 474862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Müze binaları için günışığı kontrolü ve adaptasyonu önemlidir. Bir mekandaki ışığın azlığı görme kaybı riskini getirirken, aşırı miktarda ışık görsel rahatsızlığa neden olur ve özellikle müzelerde sanat koleksiyonları için tahrip edici olabilir. Bu araştırmanın amacı, müzelerde dolaylı gün ışığı sağlarken, yukarıda belirtilen hedeflerin her ikisini de karşılayacak şekilde gün ışığı aydınlatma seviyesinin kontrol edilmesini ve ayarlanmasını destekleyen bir hesaplamalı tasarım yönteminin geliştirilmesidir. Bu amaçla, mimarların iç aydınlatmanın daha etkin kontrol edilmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir yöntem, Optimum Günışığı Müsaitlik Yöntemi (ODAM) önerilmiştir. ODAM, iç aydınlatma kriterlerini karşılamak üzere dinamik gölgeleme cihazlarının tasarımını desteklemek için geliştirilmiş bir simülasyon tabanlı yöntemdir. Bu yöntem, gün ışığı hesaplamalarını yapan mevcut bir gün ışığı performans simülasyon aracı ile entegredir. Yöntem, parametrik bir model tanımlaması olarak uygulanmakta ve Lahey'deki bir müze binasının tasarımına ilişkin bir vaka incelemesi yoluyla doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Controlling and adjusting daylight for museum buildings is critical. The shortage of light in a space runs the risk of loss of vision, while excessive amounts of light causes visual discomfort, and especially in museums, can be destructive for art collections. The aim of this research is the development of a computational design method that supports control and adjustment of daylighting illumination level to satisfy both of the above-mentioned goals while ensuring indirect daylighting within the museum. For this purpose, Optimum Daylight Availability Method (ODAM) is proposed in this research, which aims to assist architects in controlling the interior daylighting more effectively. ODAM is a simulation-based method that is developed to satisfy interior daylighting criteria by supporting the design of dynamic shading devices. This method is integrated with an existing daylighting performance simulation tool that quantifies the daylighting metrics proposed as part of the method. The method is implemented as a parametric model definition and validated through a case study of the design of a museum building in The Hague.