Decadal variability analysis of extreme precipitation in Turkey and its relationship with teleconnection patterns
Türkiye aşırı yağışlarının onyılsal değişkenlik analizi ve bu değişkenliğin uzak mesafeli bağlantı modelleriyle ilişkisi
  1. Tez No: 474922
  2. Yazar: EREN DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sel ve kuraklık gibi doğal afetler, yağış oranındaki aşırı artış ya da düşüş sonucunda oluşan ve iklim değişkenliğinden önemli oranda etkilenen olaylardır. Bir çok küresel uzak mesafeli bağlantı modelleri (AO, WeMO, NAO, SOI vb) iklim değişkenliğiyle doğrudan ilişkilidir. Buna bağlı olarak, ilişkilerinde on/onlarca yıllık salınımlar görmek mümkündür. Yağış değişkenliğini on yıllık zaman aralıklarında incelemek, iklim değişkenliğini daha iyi anlamak için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki yağış aşırılıklarının 10 yıllık dalgalanmaları QPM metodu kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, 1955-2014 yıllarını kapsayan 67 farklı istasyonun günlük yağış verileri kullanılmıştır. Türkiye'deki yağış aşırılıklarının olası sebeplerini tayin etmek amacıyla, yağışların AO, NAO, WeMO ve SOI iklim indeksleriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Her bir iklim indeksi tekil olarak incelendiğinde NAO, Türkiye'de yağış aşırılıklarına sebep olan en güçlü faktör olarak bulunmuştur. Aynı şekilde AO da bölgesel olarak benzer etkilere sahiptir. İklim indeksleri çiftler halinde incelendiğinde, NAO ve SOI çiftinin kış mevsimindeki aşırı yağışlar üzerindeki en önemli faktör olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters as droughts and floods originate as a consequence of excessive decrease or increase in precipitation amount and/or frequency, while the variability in the climate significantly impacts the expected change in precipitation. Given that many global ocean-atmosphere teleconnection patterns (AO, WeMO, NAO, SOI, etc.) are tightly related with the climate variability and show decadal/multi-decadal oscillations, it is important to analyze precipitation variability at the decadal time-scale to understand the (expected) variability in the climate more effectively. In this study, decadal oscillations of extreme precipitation in Turkey are investigated using Quantile Perturbation Method (QPM). Daily precipitation data observed over 67 stations in Turkey between 1955 and 2014 are utilized in the analyses. AO, WeMO, NAO, and SOI teleconnection patterns are examined for their relation with the extreme precipitation variability to understand the potential drivers of extreme precipitation in Turkey. According to the analysis based on single drivers, NAO is identified as the most effective driver of Turkey's extreme precipitation among 4 climate indices, while AO has a similar effect. When the teleconnection patterns are investigated in pairs, combination of NAO and SOI results in the highest response to the winter extremes in Turkey.