Utilization of (La,Sr)CoO3/(La,Sr)2CoO4 heterostructures as cathode for it-SOFCs
Orta sıcaklık katı oksit yakıt pilleri için (La,Sr)CoO3/(La,Sr)2CoO4 çoklu yapıların katot olarak kullanımı
- Tez No: 474973
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK, DOÇ. DR. YUNUS EREN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Perovskit tipi ABO3 oksitleri orta sıcaklık (500-700 ˚C) katı oksit yakıt pilleri (KOYP) katotları için gelecek vaat eden adaylardan biri olarak çalışılmaktadır. (La1-xSrx)CoO3-δ (LSC113) bileşiği, bu oksitler arasında KOYP katot performansı bakımından en iyilerinden biridir. Ancak LSC113 artan çalışma sıcaklığı tarafından tetiklenen yüzeye Sr ayrışması olarak zuhur eden yüksek kimyasal kararsızlıktan muzdariptir. Öte yandan çalışma sıcaklığını düşürmek katodun oksijen indirgenme performansını azaltır ve bir çelişki teşkil eder. Son yıllarda (La1-xSrx)CoO3-δ/(La1-ySry)2CoO4±δ çoklu arayüzü çevresinde LSC113'ten bin kat yüksek bir oksijen indirgenme tepkime sabiti, k (cm/s) rapor edilmiştir. Bu çoklu arayüz oksijen indirgenme kinetiğini arttırarak KOYP çalışma sıcaklığını makul düzeylere düşürebilir. Bu çalışmanın amacı farklı arayüz inşa yaklaşımlarını benimseyip bu çoklu arayüzden istifade etmek ve istenen düşük sıcaklıktaki uyumluluğunu incelemektir. İnce film katot olarak (La1-xSrx)CoO3-δ ve (La1-ySry)2CoO4±δ fazlarının eş zamanlı sıçratma çöktürmesi ve üretim odaklı olarak tek bir çözeltiden iki fazlı yapının sentezi, çoklu arayüzün azamileştirilmesinin yenilikçi yötemleri olarak benimsenmiştir. Bunlardan ilki çoklu arayüzü arttırmak ve katot direncini düşürmek bakımından müspet sonuçlar vermiştir. Öte yandan çift faz sentezleri, her ne kadar başarılı olmuş, iki fazın büyük topaklarından oluşmamış ve nano parçaların ince ölçekte dağılımı sonucunu vermişsse de, bunlar beraber tozların geleneksel kalın film katot biçimindeki uygulaması zayıf bir performans artışı ve sıcaklık düşüşüyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Perovskite type ABO3 oxides have been studied as one of the promising candidates for the cathode of intermediate temperature (500-700 ˚C) solid oxide fuel cells (SOFCs). The one of the best one among them is (La1-xSrx)CoO3-δ (LSC113) in terms of SOFC cathode performance. However, LSC drastically suffers from strong chemical instability problem manifested as surface Strontium segregation, triggered by increasing operation temperature. Lowering temperature, on the other hand, blocks oxygen reduction performance of cathode, constituting a contradiction. Recently, a thousand times greater oxygen reduction reaction coefficient, k (cm/s), around the (La1-xSrx)CoO3-δ/(La1-ySry)2CoO4±δ interface than LSC113 has been reported in recent years. This hetero-interface can decrease operation temperature of SOFC cathode to reasonable levels by facilitating oxygen reduction. The aim of this study is to utilize this hetero-interface for cathode by integrating different interface construction approaches and examine their results in terms of their compatibility at desired low temperatures. Simultaneous-sputtering of (La1-xSrx)CoO3-δ and (La1-ySry)2CoO4±δ as thin film cathode and dual phase synthesis from one solution as route-oriented conventional thick cathode has been adopted as the progressive ways to maximize interfaces, the former of which yielded positive results in terms of increasing hetero-interface and reducing cathode resistance. On the other hand, although dual phase syntheses of powders were successful, were not composed of agglomerates of two phases and did result in fınely dispersed nano-particles, it yet resulted in poor performance improvement and temperature reduction in form of conventional thick film cathode application.