Synthesis and characterization of novel quinoxaline-based and thieno[3,4-c]pyrrole-4,6-dione-based conjugated polymers and their applications in organic electronics
Özgün kinoksalin tabanlı ve tiyeno[3,4-c]pirol-4,6-diyon tabanlı konjuge polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve organik elektronikteki uygulamaları
- Tez No: 474986
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tezde ilk olarak özgün kinoksalin tabanlı ve özgün tiyeno[3,4-c]pirol-4,6-diyon (TPD) tabanlı monomerler sentezlenmiştir. Sentezlenen her bir malzemenin yapısal analizi Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR) ve Yüksek Çözünürlüklü Kütle Spektroskopisi (HRMS) yöntemleri ile yapılmıştır. İki yeni kinoksalin tabanlı monomer elektrokimyasal ve/veya kimyasal polimerleşme ile polimerleştirilmişken, TPD tabanlı monomer benzoditiyofen tabanlı akseptör ile Stille kenetlenme reaksiyonu sayesinde polimerleştirilmiştir. Polimerlerin kütlesel ağırlıkları Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ile tayin edilmiştir. Monomerlerin elektrokimyasal davranışları Dönüşümlü Voltametri (CV) ile incelenirken, polimerlerin elektrokromik özellikleri spektroelektrokimyasal, kolorimetrik ve kinetik analizler ile incelenmiştir. ELEC-PQUIN-12C-TH hem n-tipi/p-tipi katkılanabilen hem de multikromik özellik sergilemiştir. Literatürde bu tip özelliklere sahip polimerler nadirdir; bundan dolayı, bu polimerler görüntü sistemleri ve akıllı camlar gibi özel amaçlar için kullanılırlar. Öte yandan, ELECT-PQUIN-2OD-ED ve CHEM-PQUIN-2OD-ED polimerlerin yalnızca p-katkılanma özelliği göstermiştir. Bu özellikler neredeyse tüm konjuge polimerler için yaygın olmasına rağmen, nötr halinde yeşil ve oksitlenme halinde geçirgen gri rengi gösteren polimerler literatürde nadirdir. Nötr halinde tamamlayıcı renklerden (RGB rengi) birisine sahip ve oksitlenme halinde geçirgen gri rengine sahip olan bu tip polimerler, basit görüntü cihazları gibi birçok elektrokromik uygulamalarda ilgilenilmektedir. Dahası, görünür bölgede ELECT-PQUIN-2OD-ED ve CHEM-PQUIN-2OD-ED polimerlerin (728 nm'de %43 ve 730 nm'de %45), geçirgen bir oksitlenme halindeyken en gelişmiş polimere (PDOPEQ) göre daha fazla optik kontrast sergilemişlerdir. Ayrıca, çözünür alkoksi grupları ile akıllıca dizayn edilen monomer sayesinde, kimyasal yöntemle sentezlenen yapısında EDOT ünitesini bulunduran kinoksalin içerikli homopolimer yaygın organik çözücüler içerisinde mükemmel bir çözünürlük göstermiştir. CHEM-PQUIN-2OD-ED polimerini bahsi geçen çözücülerde çözünür yapmak için uzun dallanmış alkil zinciri ile dizayn edilmiştir. ELEC-QUIN-12C-TH, ELEC-PQUIN-2OD-ED ve CHEM-PQUIN-2OD-ED polimerlerin ümit veren elektrokimyasal ve elektrokromik sonuçları sayesinde, bu polimerler hem şimdiki hem de yeni nesil elektrokromik teknolojisine kolayca entegre edilebilirler. Selenofen yan ünitesi ile birlikte kullanılan polimerler düşük enerji bant aralığı (
Özet (Çeviri)
In this thesis novel quinoxaline-based and thieno[3,4-c]pyrrole-4,6-dione (TPD)-based monomers were firstly synthesized. Structural analysis of each material synthesized was performed with Nuclear Magnetic Resonance (NMR) Spectroscopy and High-Resolution Mass Spectroscopy (HRMS). Two novel quinoxaline-based monomers were polymerized with electrochemical and/or chemical polymerization whereas TPD-based monomer was polymerized with benzodithiophene-based acceptor via Stille coupling polycondensation reaction. Molecular weight of the polymers was determined by Gel Permeation Chromatography (GPC). The electrochemical behaviors of monomers were studied with Cyclic Voltammetry (CV); on the other hand, the electrochromic properties of polymers were studied with spectroelectrochemical, colorimetric and kinetic studies. ELEC-PQUIN-12C-TH showed both n-dopable/p-dopable and multi-chromic characteristics. In literature, the polymers having such property is rare; therefore, they are used for special purposes such as display systems and smart windows. On the other hand, ELEC-PQUIN-2OD-ED and CHEM-PQUIN-2OD-ED showed just p-dopable characteristics. Although such properties were common for almost all conjugated polymers, the polymers showing green color in their neutral state and transmissive grey color in their oxidized state are rare in literature. This kind of polymers having one of the complementary colors (RGB colors) in their neutral states and transmissive grey in their oxidized states are interested in many applications like simple display devices. In addition, both ELEC-PQUIN-2OD-ED and CHEM-PQUIN-2OD-ED displayed greater optical contrasts in the visible region (43% at 728 nm and 45% at 730 nm) compared to the state of the art polymer, PDOPEQ. Furthermore, chemically synthesized quinoxaline-based homopolymer with EDOT side units showed excellent solubility in common organic solvents, especially in CHCl3. To make CHEM-PQUIN-2OD-ED soluble in such solvents, it was designed with a long-branched alkyl chain. Since ELEC-QUIN-12C-TH, ELEC-PQUIN-2OD-ED and CHEM-PQUIN-2OD-ED have promising electrochemical and electrochromic characteristics, they can be easily integrated into today's electrochromic technology even the new generation electrochromic devices. An acceptor unit containing TPD was designed with selenophene building blocks since polymers that utilizes with selenophene side units result in polymers with low band gap energy (