Somali'deki yağışların aylık ve yıllık eğilimlerinin araştırılması
Investigation of monthly and annual rainfall trends in Somalia
  1. Tez No: 475138
  2. Yazar: ABDISHAKUR OSMAN DAHIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL SAPLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde küresel iklim değişikliğinin etkilerinden olan tren değişimleri önemli bir sorun teşkil etmektedir. Trend değişikliklerinin hidrolojik veriler üzerindeki etkileri son derece önemlidir. Ayrıca bu değişikliklerden, bazı bölgeler çok fazla etkilenirken bazı bölgeler hiç etkilenmemektedir. Bu tez çalışmasında Afrika kıtasında bulunan Somali yağış verilerinin aylık ve yıllık bazda trend değişimleri irdelenmiştir. Trend değişimleri irdelenirken literatürde mevcut olan 4 farklı trend testinden yararlanılmıştır. İstatistiksel bir analiz olan Mann-Kendall Trend analizinin yanı sıra Şen tarafından ortaya konulan Grafiksel metot ve yine Şen'in grafik metodunu istatistiksel olarak incelenmesi olan ve Saplıoğlu tarafından sunulan istatistiksel kullanılmıştır. Çalışmada bazı bölgelerde önemli ölçülerde trendler tespit edilirken bazı bölgelerin trend değişimlerinden etkilenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the train changes from the effects of global climate change poses a major problem. Any amendment impacts on the hydrological data of the trend are extremely important. In addition, some of these changes have affected some regions are affected much at all. In this thesis, monthly and annual basis in the reversal Somalia rainfall data were examined in the African continent. Changes in trends when evaluating available literature which has benefited from four different trend test. Mann-Kendall Trend analysis is a statistical analysis as well as Sen graphical disclosed by the method and also the examination of a statistically Sen graphical method and Saplıoğlu is served by regression tests generated for the purpose of determining the statistical analysis as well as the change amount is used. In significant measure trends in some areas, the study showed that some of the regions affected by the change trends were detected.