Toplu konut alanlarında farklı sosyo ekonomik grupların iç mekanda bitki kullanımının estetik ve fonksiyonel özellikler yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of the aesthetics and functional aspects to the interior of ornamental plants in different socioeconomic groups
  1. Tez No: 475187
  2. Yazar: YİĞİTER ALTUNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında amaç iç mekan tasarımının önemli bir öğesi olan iç mekan bitkilerinin toplu konut alanlarında yaşayan farklı sosyo ekonomik özelliklere sahip kişiler açısından estetik ve fonksiyonel yönden değerlendirilmesidir. Çalışma içerisinde, bu bitkilerin iç mekanda yetişme koşullarının belirlenmesi, ekolojik koşulların uygunluğu, iç mekana uygun düzenlemenin yapılabilmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler, iç mekanda tercih edilen bitkilerin estetik ve fonksiyonel özelliklerinin iç mekanda yapılacak olan peyzaj tasarımında etkili olduğunu ortaya koyması açısından da önem taşımaktadır. İç mekanda bitkisel tasarım için bitkisel gerecin renk, form, ölçü, doku özellikleri ile ele alınması önemlidir. Tasarımcı, mekanın fiziki yönü ile kişilere güvenli ve konforlu ortamlar yaratma kaygısı içindedir. Mekan içinde bitki için nem, sıcaklık, ışık, toprak ve özel habitat koşulları yaratılır. İç mekanda yetişen yaprakları, çiçekleri, formları ve çizgisel özelliğiyle önem arz eden halkın beğenisini kazanmış bitkilerin iç mekanda arzu edilen şekilde sunulması amacıyla bölgelere ve ortamlara göre farklılık gösteren salon ve saksı bitkileri incelenmiştir. Bu çalışma ile amaçlanan, iç mekan bitkilerinin tercih edilmesinde farklı konut tiplerinde yaşayan bireylerin tercihlerine etki eden faktörlerin ortaya çıkarılması ve bununla birlikte bitki tercihlerindeki benzerlik ve farklılıklarında saptanması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonunda varılan en önemli sonuç bireyler hem tercihlerinde, hem önerilerinde hem de toplu alanlarda görmek istedikleri tüm iç mekan bitkilerinde hangi ortamda yaşarsa yaşamış olsunlar, eğitim ya da gelir düzeyleri ne kadar farklı olursa olsun tercihlerine etki eden en önemli faktörün fonksiyonel özellikten çok estetik özellik olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate interior plants, an important element of interior design, from aesthetic and functional point of view in terms of individuals with different socioeconomic characteristics living in public housing areas. In the study, it was aimed to determine the growth conditions of these plants on the internal habitat, the suitability of ecological conditions, the selection of çağdaş and visual pots and the arrangement suitable for indoor use. Researches and studies are important in terms of showing that the aesthetic and functional properties of indoor plants are effective in the landscape design to be done in the interior. It is important for the landscape architecture to handle the vegetal material with color, form, size, texture properties. The designer is concerned with the physical aspect of the space and creating safe and comfortable environments for the individual. Moisture, temperature, light, soil and special habitat conditions are created for the plant in the space. Interior and garden plants and potted plants, which differ according to the regions and environments, have been examined in order to present the leaves, flowers, forms and lines characteristic of the interior, as well as the plants of the people who have gained liking, in the desired environment. Aesthetics and functionality are related to each other in plant arrangement. By examining the aesthetic and functional characteristics of the plants, it is given how the comfortable and aesthetic spaces can be created by considering the space and the desires of the individuals in the designs to be made. The aim of this study is to determine the factors according to the preferences of the individuals living in different types of houses with the preferences of indoor plants and to determine the similarities and differences of plant preferences with this. The most important conclusion reached at the end of the study is that the most important factor affecting the preferences of the individuals, whether they lived in their preferences, in their suggestions or in all the indoor plants they wanted to see in the collective areas, Has emerged.