Türkiye'de dijital eşitsizlik: Yaşlanma sürecinde eşitsizliğin farklılaşan deneyimleri
Digital inequality in Turkey: Differantial experience of inequality on ageing process
- Tez No: 475283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye'de özellikle 2008 yılından bu yana kamusal hizmetlerin yeni iletişim teknolojileri ile sağlanması, yurttaşların internet üzerinden devlete direk erişim sağlayabildiği etkin hizmet kanaati üzerine kurgulanmıştır. Oysaki Türkiye'de en temel bilgi ve iletişim teknolojileri gereksinimlerini bile karşılayamayan kesimlerin nüfus içerisindeki yoğunluğundan söz etmek mümkündür. Dolayısıyla dijital mecrada demokratik katılım üzerine yapılandırılan bu hizmetlerin basitçe şeffaflık ve erişebilirlik sağladığı söylenemez. Aynı zamanda, hükümet programları gündem maddelerinde, toplumsal uzamdaki potansiyel yatkınlıkların politika belirleyicilerin kanaatlerinde hâkim olmadığı görülebilir. Bu anlamda, Türkiye'de muhtelif ihtiyaçları olan kesimlerin belirlenmesi için dijital mecra ve konvansiyonel eşitsizliklerin beraber ele alındığı yeni araştırmalara ihtiyaç vardır. Eşitsizlikler öylece kendilerini görünür kılmazlar. Avantajlı ve dezavantajlı kesimler, kuşaklarlar boyunca aktarılan toplumsal terbiye üzerinde kendilerini daha görünür ve muhtelif kılmaya meyillenir. Bu kapsamda yaş ve cinsiyet kesişimselliğinin kritik bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu tez çalışması kapsamında,“Türkiye'de sosyal eşitsizliklerin görünür olduğu bir dijital alanının varlığından söz edilebilir mi”sorusu etrafında niceliksel yanıtlar aranmaktadır. Türkiye'deki beşeri eşitsizlikler, dijital mecrada en belirleyici ayrışmaları ortaya koymaktadır. Bunun yanında yaşlanma süreci boyunca eşitsizliklerin farklı deneyimleri dijital mecrada kadın ve erkek bireyleri BİT imkânları üzerinde zıt kutuplara sürüklemektedir. Erkeklerin nispeten dijital mecraya özgü eşitsizlikleri deneyimlediği görülebilirken, kadınlar için sadece dijital mecraya özgü bir dezavantajın var olduğunu söylemek mümkün değildir
Özet (Çeviri)
The provision of public services in Turkey with new communication technologies since 2008 has been built on the idea of effective service, where citizens can directly access the state via internet. However, it is possible to talk about the density of the segments in the population that can not even meet the basic information and communication technology (ICT) requirements in Turkey. Therefore, it can not be said that these services, which are structured on the basis of democratic participation in digital, simply provide openess or accessibility. At the same time, it can be seen that in the agenda of government programs, the potential dispositions in the social space do not dominate the opinion of policy makers. In this sense, there is a need for new research on digital media and social inequalities in order to determine the fraction with various needs in Turkey. Inequalities do not make themselves visible. Advantaged and disadvantaged segments tend to make themselves more visible and varied on social taming through the generations. In this context, it is possible to say that the intersectionality of age/gender has a critical influence. Within the scope of this thesis, quantitative answers are sought around the question:“Is it possible to approach about existence of a digital field where social inequalities are visible in Turkey?”. Conventional inequalities in Turkey, reveal the most decisive differences in digital medium. While it can be seen that men experience relatively digital media-specific inequalities, it is not possible to say that there is only a disadvantage for women in terms of digital media.