Türkiye'de iç göçün belirleyicileri; Bandırma ilçesiyle ilgili bir uygulama
Determinants of internal migration in Turkey; A case study of Bandırma
- Tez No: 475361
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Göç insanlık tarihinin bütün dönemleri boyunca süregelmiĢ bir eylemdir. Göç, genel bir ifade ile belirtmek gerekirse ülkeler, Ģehirler, coğrafi bölgeler arasında topyekün yer değiĢiklikleridir. Bu değiĢiklikler, doğal, sosyal, ekonomik ve siyasal zorunluluklardan kaynaklanabilir. Göç olgusu, bölgesel bir yer değiĢtirmeden ziyade daha kapsamlı ve yavaĢ yavaĢ meydana gelecek büyük bir değiĢikliği ihtiva etmektedir. Göç unsurunu etkileyen birçok unsur mevcut olup bu unsurlar, mevcut Ģartlara ve durumlara göre farklı önceliklere sahiptir. Göç unsurlarını belirlemek insan olgusunun yer aldığı sosyolojik bütün çalıĢmalarda olduğu gibi bu çalıĢmada da bir takım kısıtlara sahiptir. Göç olgusunun doğmasına neden olan temel neden kaynakların nisbi kıtlığıdır. Ġhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlı veya sınırlı kaynaklar ihtiyaca oranla yetersizdir. Algı ve tutumların kiĢiden kiĢiye farklılık arz etmesinden dolayı kaynaklara olan ihtiyaçlarda buna paralel olarak görecelidir. Bizde bu çalıĢmada öncelikli olarak geliĢtirdiğimiz anketle göç unsurlarını etkileyen itici ve çekici faktörleri ve bu faktörlerin göçerlerin demografik özelliklerine göre anlamlılığını inceledik. AraĢtırmanın amacı göçü etkileyen unsurları tespit edip, itici ve çekici faktörlerin göçerler üzerindeki etkisini belirleyerek, bu unsurların göç üzerindeki iliĢkilerini tespit etmeye çalıĢmaktır. Öncelikli olarak literatür taraması yapılarak göç kavramı teoriksel olarak açıklanmıĢtır. Uygulama safhasında Bandırma ilçesindeki göçerlere anket uygulanmıĢtır. Ankette demografik faktörlerle ilgili sorulardan sonra göçe teĢvik eden itici ve çekici faktörlerin tespitine yönelik olarak anket geliĢtirilmiĢtir. AraĢtırmanın evreni 2013 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi (ADNKS) sonuçları baz alınarak oluĢturulmuĢtur. Bandırma ilçesinde ikamet edip, nüfus kaydı Bandırma dıĢında olan 47590 göçer oluĢturmaktadır. AraĢtırmanın örneklemini Tesadüfi v Örnekleme Yöntemine göre bu göçerlerden seçilen 385 göçer oluĢturmaktadır. AraĢtırmada elde edilen bulguların neticesinde göçe zorlayan itici faktörlerin baĢında ekonomik nedenler ve iĢsizlik sorunları, sosyal Ģartlar ve eğitim ile ilgili unsurlar öne çıkarken, göçerlerin göç edecekleri yerleĢim birimlerini tercih etmelerine neden olan çekici faktörlerin baĢında ise iĢ ve istihdam imkânlarının sunduğu ekonomik nedenler, coğrafi konum ve sosyal Ģartlar gelmektedir
Özet (Çeviri)
Migration is an act of humanity that exists throughout all periods of history. Migrations are settlement between geographic regions or administrative areas with the general definition change. These changes, natural, social, economic and political necessity may arise from. Migration without changing the geographical location has a much more comprehensive and radical content. Many factors affect the migration of these elements they have different priorities according to the current terms and conditions. The aim is to determine all elements as in sociological studies of immigration where the people have a number of limitations. Relative to the main reason is the scarcity of resources, which led to the phenomenon of migration. Resources are insufficient compared to the needs of limited or scarce resources. Perceptions and attitudes of resources due to the need for not different from person to person are relatively paralel. In this study we investigate pull and push factors which affect internal migration and also the relationship between pull and push factors and demographic characteristics of the migrants. The thesis aims to assess the impact of pull and push factors of migration and try to determine the relationship between migration and these factors. First of all the concept of migration will be explained in theoretical literature. We conduct a questionnaire survey to collect micro level data on migrants in bandırma district. The universe of the study is based on 2013 (ADNKS-Address Registered Population System) results. According to the 2013 ADNKS results there were 47590 migrants in Bandırma district. The samples of the study group who consist of 385 migrants have chosen accordig to the random sampling method. Our results show that the likelihood to migrate is determined by a combination of both pull and push factors but the most important pushing factors are unemployment problems, education and vii social conditions. On the other hand the business and employment opportunities in Bandırma, geographical location and social conditions are the significant pulling factors which affect migration decision of migrants in Bandırma district.