1990'lı yıllar Türk siyasi hayatında temel tartışmalar ve islamcı dergilerin yaklaşımı: Yeni Zemin, Nehir, İzlenim dergileri örneği
The basic controversies in Turkish political life in 1990's and the approach of islamist magazines: The case of Yeni Zemin, İzlenim and Nehir
- Tez No: 475692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBİ MİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez Yeni Zemin, Nehir ve İzlenim dergilerinin Türkiye'nin 90'lı yıllarında gündemi meşgul eden temel tartışmalara yaklaşımını incelemektedir. Bu anlamda devlet-toplum ilişkileri, laiklik, kürt meselesi, sivil-asker ilişkileri ve Avrupa Birliği gibi beş başlık üzerinden tartışmalar açıklanmaya çalışılmaktadır. İslamcı dergilerin bu tartışmalara yaklaşımını daha rahat anlamlandırabilmek için ilk bölümde uluslararası siyaseti etkileyen gelişmeler ve kavramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde tarihsel bağlamda Türkiye siyaseti, siyasal alandaki temel tartışmalar ve üçüncü bölümde dergilerin tartışmalara ilişkin yazıları açıklanmaktadır. Bunun üzerinden, İslamcı aktörlerin 28 Şubat öncesi meselelere yaklaşımı dergiler aracılığıyla ortaya konulmaktadır. Ayrıca bu çalışma İslamcı aktörlerin 2000'li yıllara ilişkin politik tutumlarını değerlendirmeye de fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines approaches of the Yeni Zemin, Nehir and İzlenim magazines about basic controversies which is occupying Turkey's public in 90's. In this sense, these controversies are tried to be explained over 5 titles such as state-society relations, secularism, kurdish issue, civil-military relations and European Union. In order to make islamist magazines more easily understand in the context of controversies, developments and concepts that effects international politics are explained. In second part, Turkish politics in historical perspective, the main debates on Turkish politics and in third part the writings of these magazines on the controversies are explained. Thus, The approach of the Islamist to the issues before February 28 is revealed through these magazines. Additionally, this study would also benefit from evaluating the political attitudes of the Islamists for the 2000s.