Ciwankariya peyvan di helbestên Kurdî yên Salim de
Salim'in Kürtçe şiirlerinde kelime estetiği
  1. Tez No: 476000
  2. Yazar: LUQİMAN AWLA RASUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırmamızın adı Salim'in Kürtçe Şiirlerinde Edebi Sanatlar'dır. Üç bölümden oluşur. İlk önce edebi sanatların rol bilimi içindeki yeri ve önemi ve edebi sanatların diğer bölümlerle pelüşik ve semantik gibi ezbere ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, kelime dünyasında edebi sanatların yeri ve edebi sanatların ile ezbere bilimi arasındaki ilişkiler üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda güzelleştirmede ve konuşmanın kuvvetli incelenmesinde oynadığı rol dile getirilmiştir. Ayrıca, sözel estetik biliminin tarihteki yerini ve anlamlılık aşamalarını doğru ve bilimsel bir biçimde ortaya koyan Arap ve Kürt toplumundaki edebi bilim kapsamı uzmanlarının fikrî bilimler hakkındaki düşünceleri yazılmıştır. Ayrıca birinci bölümün sonunda Arap, Fars ve Türk edebiyatı gibi komşu edebiyatların Salim'in şiirine etkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde, Kürt edebiyatında edebi sanatlar, Arap edebiyatındaki mübelliğler, Arap edebiyatında edebi sanatlar, Arapların ve Kürtlerin edebi sanatları ile edebi sanatların tanımı, ayrıca metin bilimde edebi sanatların rolü ve Salim'in biyografisi kısaca açıklığa kavuşturulmuştur. Üçüncü bölüm, her sanat için Salim şiirlerinde edebi sanat olarak bilinen, çok güçlü örneklerle ilgilidir. Analiz ve ölçek bilimsel yolla yapılmıştır. Edebi sanatlar ve bu sanatsal anlatımlar (vurgulama, zorlama, eşanlamlılar ve bölümlendirme) Salim'in şiirlerini süslemiştir. Sonunda en önemli sonuç inceleme ile açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The name of our research is word aesthetics in Slam's Kurdish poems. It con-sists of three parts. at first it is highlighted on role and importance of word aesthetics in eloquence science and the relation of word aesthetics arts with the other parts in eloquence like pellucid and semantics. In the first part, it is highlighted on word aesthetics arts in eloquence science and the relation of word aesthetics with the eloquence science, also voicing role in beautifying and strong thinning of uttering. Also, the place of word aesthetics in elo-quence science history and stages of eloquence appearing in an accurate and scientific way, the idea of some experts of eloquence science scope in Arab and Kurd nation about eloquence science was written. In the second part the definition of word aesthetics by eloquence scientists, word aesthetics in Kurdish literature, word aesthetician in Arabic literature, word aes-thetics by Arab and Kurd have done, also the role of word aesthetics in text knowing, the biography of Salim has clarified tersely, also the end of first part is about impact of neighbor literature like Arabic, Persian, and Turkish literature like Salim poems. The third part is about those arts which is known as word aesthetics arts, in Salim's poems for each art, very strong samples have written, each verse which is written, analysis and scansion has done in scientific way, and those arts are existed in Salim's poems as pun, fulfilling, narration, emphasizing, over lapping, being necessity, citation, glistering, synonyms, and segmenting and salim has decorated his poems by these arts. Finally, the most important result has written which is clarified by in-vestigation.