The use and acceptance of information and communication technologies by senior citizens: A technology acceptance model (tam) for Turkish population
Yaşlıların bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı ve kabulünün incelenmesi: Türk popülasyonu için teknoloji kabul modeli
- Tez No: 476061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilgi toplumu olmak, bütün vatandaşların bilgi ve iletişim teknolojilerine (BİT) gerektiği şekilde erişebilmesini zorunlu kılmaktadır. BİT, yaşlı vatandaşlar gibi toplumun farklı kesimlerinin günlük hayata dâhil edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye, tıpkı komşu Avrupa Birliği ve Orta Doğu ülkelerinde olduğu gibi, giderek yaşlanan bir nüfusa sahiptir (TÜİK, 2016). Bu durum, yaşlı vatandaşların BİT konusundaki ihtiyaçlarının ve BİT ile etkileşimlerinde karşılaşabilecekleri potansiyel problemlerin sistematik olarak analiz edilmesi gereksinimini doğurmaktadır. Türkiye'de yaşlıların BİT kullanımı konusunda yapılan çalışmaların kısıtlı olduğu düşünüldüğünde, bu çalışma ile yaşlı vatandaşların BİT kullanımı ve kabulü ile sonuçların genç nüfusla karşılaştırılmasına odaklanarak bu eksikliğin doldurulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, 232 yaşlı (yaşları 60 ile 96 arasında değişen) ve 235 genç (yaşları 19 ile 40 arasında değişen) katılımcıdan veri toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, hem yaşlı hem de genç nüfus için Teknoloji Kabul Modelinin benzer şekilde doğrulandığını göstermektedir. Bununla birlikte, yaşlı vatandaşların BİT kullanımı konusunda yardıma, cesaretlendirilmeye ve daha kullanıcı dostu arayüzlere ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, yaşlı vatandaşların ihtiyaç ve beklentileri konusunda farkındalığın artmasına katkı sağlaması ve Türkiye'de yaşlı nüfusun BİT kullanımı konusunda yapılacak daha kapsamlı araştırmaları teşvik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
To become an information society, it is required that the citizens have access Information and Communication technologies (ICT) in appropriate ways. ICT plays a major role to improve inclusion of various parts of the society into daily life, such as elderly citizens. As in neighbor countries in the EU and in the Middle East, the population of Turkey is getting older, according to the Turkish Statistical Institute (TurkStat, 2016). This urges the need for a systematic investigation of ICT needs of elderly citizens and potential problems that may be faced during the course of interaction with ICT interfaces. Given that the research on ICT use of elderly citizens in Turkey is not at a mature state recently, the present study aims at closing the gap by focusing on the use and acceptance of ICT by elderly citizens in comparison to younger adults. It reports data collected from 232 elderly participants (the age range from 60 to 96 years old) and 235 younger adults (the age range from 19 to 40 years old). The findings of the study show that, both elderly and younger adults confirm the Technology Acceptance Model (TAM) in a similar way. This was accompanied by elderly citizens' need for assistance, encouragement and friendlier interface designs. We believe that the findings obtained in the present study will contribute to increasing awareness about the needs and expectations of elderly citizens and inspire further research on ICT use of elderly population in Turkey.