Pet şişelerde performans artırılması amacıyla gerdirme şişirme kalıplama proses parametrelerinin optimizasyonu
Optimisation of stretch blow moulding process parameters to increase performance in pet bottles
- Tez No: 476203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DEMİREL, DOÇ. DR. FATİH AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada PET şişelerin mekanik ve termal dayanımları gerdirme çubuk hareketi ve preform yüzey sıcaklık parametreleri gibi proses parametreleri değiştirilerek iyileştirilmeye çalışılmıştır. Öncelikli olarak bahsedilen proses parametreleri istatistiki analiz yöntemleri yardımıyla optimize edilmeye çalışılmıştır. Bu program yardımıyla deneysel tasarım modeli oluşturulmuş ve bu modele bağlı kalınarak deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Yapılan mekanik analizlerde PET şişelerin yük taşıma kapasitesi, çekme dayanımı, malzeme dağılımı, çevresel çatlama direnci, iç basınç dayanımı gibi mekanik özellikler yanında Tg, Tm sıcaklıkları gibi fiziksel özellikler de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical and thermal properties of PET bottles are tried to be improved by changing process parameters such as stretch rod movement and preofrm surface temperature. First of all, aferomentioned process parameters are tried to be optimized by means of statistical analysis methods. Through the program, the experimental design model is generated and the experimental studies carried out depending on the model. In the mechanical analyses carried out, PET bottle mechanical properties such as top load capacity, tensile strength, material distribution, environmental stress crack resistance, burst strentgh as well as physical properties such as Tg, Tm temperature are examined.