Aşındırıcı tozların multi faz interpenetre seramik-rezin kompozit materyallerin optik ve yüzey özelliklerine etkisi
The effect of air-abrasive powders on optical properties and surface properties of multi phase interpenetrating ceramic-resin composites
  1. Tez No: 476327
  2. Yazar: RANA TURUNÇ OĞUZMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EMİR YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
AŞINDIRICI TOZLARIN MULTİ FAZ INTERPENETRE SERAMİK-REZİN KOMPOZİT MATERYALLERİNİN OPTİK VE YÜZEY ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Amaç: Bu çalışmada beş farklı oral profilaksi tozunun beş farklı restoratif CAD/CAM materyalinin renk, translusentlik, kontrast oranı, yüzey parlaklığı, yüzey pürüzlülüğü ve madde kaybı değişimleri üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Beş farklı CAD/CAM bloklarından (Lava Ultimate, Vita Enamic, GC Cerasmart, Paradigm MZ100, Vita Mark II) 1 mm kalınlığında disk şeklinde 250 örnek hazırlanmıştır. Örnekler rastgele beş gruba (n=10) bölünerek eritritol, sodyum bikarbonat, glisin, kalsiyum karbonat, alüminyum hidroksit içerikli aşındırıcı oral profilaksi tozlarına maruz bırakılmıştır. Örneklerin uygulama öncesi ve sonrasında renk değerleri, yüzey parlaklığı, yüzey pürüzlülüğü, ağırlıkları ölçülmüştür. Ayrıca örneklerin yüzeyleri kalitatif olarak taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF AIR-ABRASIVE POWDERS ON OPTICAL AND SURFACE PROPERTIES OF MULTI PHASE INTERPENETRATING CERAMIC-RESIN COMPOSITES Aim: Purpose of this study is to investigate the effect of five different air-polishing powder on five different CAD/CAM restorative materials in terms of color, translusency, contrast ratio, gloss, surface roughness and substance loss. Material &Method: Lava Ultimate, Vita Enamic, GC Cerasmart, Paradigm MZ100, Vita Mark II CAD/CAM blocks were cut into 1-mm-thick slices. 50 specimens of each material were prepared and were divided into 5, (n=10). Air-polishing powders containing erythritol, sodium bicarbonate, glycine, calcium carbonate, aluminium hyrdroxide were applied on CAD/CAM restorative materials. Color parameters, gloss, surface roughness and substance loss were measured before and after air-polishing. Furthermore samples' surfaces were analyzed with SEM qualitatively.