Yenidoğan yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin mekanik ventilasyon bakımına ilişkin bilgi durumlarının belirlenmesi
Determining the knowledge states of the neonatal intensive care unit (nicu) nurses related to mechanical ventilation care
- Tez No: 476394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma YYBÜ'n de görev yapan, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 222 hemşire ile 01.06.2015-30.11.2015 tarihleri arasında 41 sorudan oluşan anket formu kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde sayı, yüzde, ortalama, ki kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya başlanmadan önce gerekli yasal ve etik izinler alınmıştır. Hemşirelerin %58,1'inin lisans mezunu ,%30,0'u 4-6 yıl arasında YYBÜ'de çalıştığı belirlenmiştir. %76.1'inin MV ve mekanik ventilatör eğitim, %63,5'i MV'a bağlı hastanın pozisyonu, %73,9'u aspirasyon ve %70,3'ü ağız bakımı konularında en az bir eğitim almıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with 222 Neonatal Intensive Care Unit (NICU) nurse of whom agreed to participate voluntarily in the study using a questionnaire consisting of 41 questions between dates of 01.06.2015 and 30.11.2015. . Number, percentage, mean and chi-square tests were used to evaluate the data. All necessary ethical and legal permits were obtained before starting to the research. It was determined that %58.1 of the health workers have a graduated degree and ,%25.7 are working in the NICU for 3-6 years. All nurses received at least one training; %76,1 about MV and mechanical ventilation education, %73,9 about aspiration and %70,3 about oral care.