Hukukun maddi kaynağı olarak toplumsal gereksinimler: 'Kürtaj Yasası' örneği
Social necessities as material source of law: 'Abortion Law' example
  1. Tez No: 477434
  2. Yazar: ROJBİN DOĞANTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LİDER BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hukukun kökenine ilişkin tartışmalarda, toplumsal gereksinimlerin hukuk yaratma sürecindeki etkisi önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye'deki hukuk kuralları oluşturulurken“Kürtaj Yasası”olarak bilinen 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkındaki Kanun incelenmesi gereken ilginç bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kürtaj Yasası incelenirken, kürtaja ilişkin tartışmaların, yoğun olarak nüfus, din ve haklar bağlamında yapıldığı görülmektedir. Nüfus politikaları, kürtajın bir aile planlama yöntemi olarak görülmesi nedeniyle, kürtaj yasalarının oluşumunu büyük ölçüde etkilemektedir. Türkiye'de de kürtajın yasallaşması, nüfus politikaları sonucu gerçekleşmiştir. Din, toplumsal kuralların oluşumunda ve toplumsal gereksinimlerin belirlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Türkiye'de de kürtaj yasallaşırken sık sık dini referanslar kullanılmıştır. Dünyada kürtaj sadece nüfus politikaları ve din bağlamında ele alınmamıştır. Özellikle Avrupa ve Amerika'da kürtaj bir hak mücadelesi olarak varlık göstermiştir. Bu nedenle tezde, kürtajın yasaklanmasına veya serbest bırakılmasına ilişkin tartışmalar nüfus, din ve haklar bağlamında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the debates about the origin of law, the impact of the social needs on the process of the law-making has an important place. The Population Planning Law which was made in 1983, known as Abortion Law is a curious example while drafting the code of law. When studying about the Abortion Law, it is seen that, the debates concentrates on population, religion, rights. A population policy affects the formation of abortion laws. Because it is seen as a method of family planning. The legalization of abortion in Turkey has been the result of population planning policies. Religion has an important affect in the formation of rules of law and the recognition social requirements. Religious references were often used during the process of the legalization of abortion in Turkey. In the world, abortion hasn't been considered only in the context of population policies and religion. It has been seen as a challenge for rights especially in Europe and America. There for, in the thesis, the debate about the prohibition or release of abortion has been tried to be examined in the context of population, religion and rights.