Bronkopulmoner displazili prematüre bebeklerin okul çağı prognozu
Prognosis of premature infants with bronchopulmonary dysplasia at scholl age
- Tez No: 478012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ALTUN KÖROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Giriş ve Amaç: Bronkopulmoner displazi (BPD), prematüre doğan bebeklerde doğumdan belli bir süre sonra devam etmekte olan oksijen ihtiyacı, solunum sıkıntısı ve eşlik eden radyolojik bulgular ile karakterize klinik bir sendromdur. Halen süt çocukluğu döneminin en sık kronik solunum sistemi hastalığıdır. BPD tanısı almış premature bebekler uzun dönemde solunumsal, nörogelişimsel, kardiyovasküler, işitsel ve görsel bozukluklar ve büyüme geriliği açısından yüksek risk altındadırlar. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde uygulanan tıbbi tedavilerin ve teknolojinin gelişimi ile BPD'nin klinik özellikleri, hastalığın seyri ve uzun dönem prognozu değişiklik göstermektedir. Uzun dönemde risklerin bilinmesi uygun izlem ve erken tedavinin planlanması açısından önemlidir. Ancak BPD'nin uzun dönem izlemine ilişkin bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada BPD tanısı almış premature bebeklerin okul çağındaki durumlarının yeni teknikler ile çok yönlü değerlendirilmesi ve uzun dönem kısıtlılıklar açısından olası risk faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2005 - 2008 yılları arasında doğan, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) yatarak izlenen, taburculuk sonrası prematürite ve BPD komplikasyonları açısından izlemleri yapılan prematüre kohortumuzun 8-10 yaş okul çağı değerlendirmeleri yapılmıştır. Okul öncesi 2-4 yaş değerlendirmelerini yaptığımız BPD'li 20 çocuk (13 hafif, 6 orta, 1 ağır) ve prematüre doğan 14 BPD'siz çocuk ile benzer yaş ve cinsiyette, bilinen herhangi bir hastalığı olmayan miadında doğan 23 çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Antropometrik ölçümleri ve vital fonksiyon ölçümleri uygun şekilde yapılan çalışma popülasyonunun nörolojik durumunun değerlendirilmesinde Kaba Motor İşlevsellik Ölçeği ve Mizrahi skorlaması; solunumsal değerlendirmede spirometri, impulse osilometri ve egzersiz provokasyon testi ölçümleri; kardiyovasküler değerlendirmede elektrokardiyografi, konvansiyonel, doku Doppler ve specle-tracking ekokardiyografiye ek olarak biyokimyasal belirteçler (B tipi Natriüretik Peptid, N terminal B tipi Natriüretik Peptid, Kitotriozidaz, kitinaz benzeri protein (YKL-40), yüksek duyarlıklı C-reaktif protein, miyeloperoksidaz (MPO), tümör nekroz faktör-alfa (TNFα), interlökin-6 (IL-6), interlökin-18 (IL-18), matriks metalloproteinaz-1 (MMP1) ve matriks metalloproteinaz-9 (MMP9)) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Bronchopulmonary dysplasia (BPD) is a clinical syndrome characterized by persistent oxygen demand, respiratory distress and accompanying radiological findings in premature babies. It is still the most common chronic respiratory system disease in infancy. Premature infants with BPD are at high risk for long term respiratory, neurodevelopmental, cardiovascular, auditory and visual sequelae and growth retardation. Clinical features of BPD, disease progression and long-term prognosis have changed very much with the development of new medical treatments and technology applied in neonatal intensive care units. Knowing the risks in the long term is important for proper monitoring and early treatment planning. However, information on long-term follow-up of BPD is limited. In this study, it was aimed to evaluate the prognosis of preterm born children with BPD in school age with new techniques and to identify possible risk factors related to long term sequelae. Materials and Methods: The premature cohort, born between 2005 and 2008 at Ege University Medical Faculty Hospital which was followed up after discharge for complications of prematurity and BPD, was evaluated at school ages (8-10 years) in this study. Twenty-three children with BPD (13 mild, 6 moderate, 1 severe) and 14 preterm born children without BPD were enrolled to the study with a healthy control group of composed of children at the same age and gender. Anthropometric and vital sign measurements were performed with appropriate techniques. Neurological assessment included Gross Motor Function Scale and Mizrahi scoring; respiratory assessment included spirometry, impulse oscillometry and exercise provocation tests, cardiovascular assessment included electrocardiogram, conventional, tissue doppler and speckle tracking echocardiography in addition to measurement of serum biomarkers (B-type Natriuretic Peptide, N-terminal Type B Natriuretic Peptide, Chitotriosidase, chitinase-like protein (YKL-40), high sensitivity C-reactive protein, myeloperoxidase (MPO), tumor necrosis factor- 6), interleukin-18 (IL-18), matrix metalloproteinase-1 (MMP1) and matrix metalloproteinase-9 (MMP9).