Sürekli faz kiplemesi için düşük karmaşıklığa sahip alıcılar
Low complexity receivers for continuous phase modulation
- Tez No: 478496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sürekli Faz Kiplenimi (SFK) sabit zarfı ve spektral verimliliğinden dolayı pek çok güç ve bant kısıtlı haberleşme sisteminde tercih edilmiştir. Bu tez kapsamında, sürekli faz kiplemesinde sinyal tasarımı ve alıcı yapılarında kullanılan temel yöntemler analiz edilmektedir. Sürekli faz kiplemesinde sinyal hafızaya sahip olduğu için basit alıcı yapıları kullanmak mümkün olmamaktadır. Sağladığı üstün spektral verimliliğe rağmen SFK'nın çok yollu frekans seçici kanallar üzerinden en büyük olabilirlik kestirimi süper kafes üzerinde yürütülen yoğun işlemlere dayanmaktadır. Bu kafes kiplenim ve çok yollu kanal hafızalarının birleşimini göz önüne alır. Bu durum alıcıda pratik boyutların üstünde işlemsel hacime neden olabilmektedir. Durum azaltılmış kafes araştırma algoritmalarının kullanımı bu karmaşıklığı belli bir ölçüde azaltmakla birlikte uzun kanal dürtü yanıtları söz konusu olduğunda problem devam etmektedir. Bu tezde SFK'nın Laurent gösterimi ile elde edilen optimum en büyük olabilirlik alıcı yapısı Viterbi algoritması kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca donanım gereksinimlerini azaltan ve optimuma yakın performansa sahip Walsh sinyal uzayındaki SFK sinyalinin ayrışımı analiz edilmiştir. Alıcıdaki karmaşıklığın azaltılması amacıyla hem Laurent ayrışımı tabanlı hem de Walsh sinyal uzayında olası alt-optimal alıcı yapıları incelenmiş ve eklemeli beyaz Gauss gürültü altında MATLAB benzetimleri kullanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Continuous Phase Modulation (CPM) is preferred in numerous power and band-limited communication systems for its constant envelope and spectral effciency. Despite its highly attractive spectral properties, maximum-likelihood detection of CPM over the frequency-selective multipath fading channels can bring impractical complexity issues because of the intensive search over a single super trellis which combines the effects of the modulation and the multipath channel. Application of the reduced-state trellis search algorithms results in lower complexity but the computational load could still be prohibitively large to obtain high performance in long channel impulse responses. This thesis investigates practical implementations of a maximum likelihood sequence estimator (MLSE) receiver for CPM based on Laurent decomposition using Viterbi algorithm. On the other hand, the decomposition of the CPM signal in the Walsh signal space that brings the less hardware requirement is investigated. For both of the receiver structure, some suboptimal versions are proposed to reduce the receiver complexity and the performance comparison is done for additive white Gaussian noise channels via MATLAB simulation.