On t-spontaneous emission error designs and related quantum jump codes
T-spontane yayınım hata tasarımları ve ilişkili kuantum atlama kodları üzerine
- Tez No: 478541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KOLOTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kuantum bilgisayarlar günümüzde kullanılan bilgisayarların çözemediği ya da çözümünün uzun sürdüğü problemleri çok kısa sürede çözebilecek şekilde tasarlanmıştır. En bilindik problemlerden biri de çarpanlara ayırma problemidir. Şu an kullanılan en iyi bilgisayarlarla bile çok büyük tam sayıların çarpanlara ayırılması çok uzun zaman alıcı bir problemdir. Kuantum bilgisayarların bu problemi birkaç dakika içerisinde çözebileceği ön görülmektedir. Kuantum bilgisayarlarda veri transferi sırasında bazı hatalar oluşmaktadır. Bu hataların giderilebilmesi için kuantum hata düzelten kodlar geliştirilmiştir. Kuantum hata düzelten kodların kombinatoryel yapıları incelenmiş ve kuantum hata düzelten kodlar ile kombinatoryel tasarımlar arasında bağlantı bulunmuştur. Bu tezde, t-spontane yayınım hata tasarımları alanındaki çalışmalar araştırılmış ve daha anlaşılabilir bir dil ile örneklendirmeler yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde, kombinatoryel tasarım teorisinden temel tanımlar ve teoremler örneklendirilerek verilmiştir. Üçüncü bölümde, kuantum hesaplama, kuantum hata düzeltme ve kuantum atlama kodları tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, bazı kuantum atlama kod örnekleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, kuantum atlama kodları ve kombinatoryel tasarımlar arasındaki bağlantı verilmiş ve t-spontane yayınım hata tasarımları tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantum computers are designed to solve the problems those either cannot be solved or takes long time to solve by classical computers, fastly. One of the most known problems is the factorization problem of integers. Factorization of very large integers cannot be done in a reasonable time even with today's best computers. It is believed that quantum computers will solve the factorization problem within few minutes. Some errors occur in quantum systems while data transfer. In order to correct such errors, quantum error correcting codes have been developed. Combinatorial structures of quantum error correcting codes have been studied and the relation between quantum error correction codes and combinatorial designs has been analyzed by many researchers. In this thesis, the studies in the field of t-spontaneous emission error design, shortly t-SEED, are surveyed and written in a more clear and understandable way of exemplification. In the first chapter, literature review was done. In the second chapter, fundamental definitions and theorems in combinatorial design theory are given with examples. In the third chapter, quantum computing, quantum error correction and quantum jump codes are described. The third chapter also provides some examples of quantum jump codes. In the fourth chapter, the relation between quantum jump codes and combinatorial designs are explained and t-spontaneous emission error designs (t-SEED) are introduced.