Görüntü işleme yöntemi kullanılarak yapısal deformasyonların ölçülmesi
Structural deformation measurement using image processing method
  1. Tez No: 478595
  2. Yazar: SENEM BİLİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapılan çalışmada, yapılarda meydana gelen deformasyonların ölçümü için dijital fotogrametrik yöntemlerinin kullanımı açıklanmaktadır. Bu yöntem numunelere dijital sensörler uygulanmadan deney sırasındaki yer değiştirmeleri ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu optik teknikte, kamera, video kayıtlarını resim karelerine çevirme programına sahip bir bilgisayar ve MATLAB görüntü işleme teknikleri kullanılmaktadır. Test numunelerinin yüzeyindeki yer değiştirmeler, numunede karelajlara ayrılıp boyanmış noktaların hareketlerinin analizi ile elde edilir. Görüntü analiz algoritması, noktaların hareketlerini otomatik olarak izlemeyi ve sıralı bir şekilde dizilmiş görüntülerin merkezi koordinatlarını hesaplamayı sağlar. Çalışmanın amacı, tek eksenli yük altında betonarme elemanın ve yükleme testi altında çelik köprünün yüzey deformasyonlarını incelemek ve geleneksel yöntemlerden elde edilen deformasyon sonuçları ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the digital photogrammetry method to measure displacements in the experimental mechanics without applying digital sensors to the specimens is described. This optical technique uses a camera, a computer with frame grabber board and image analysis techniques within the MATLAB Image Processing Toolbox. The displacements at the surface of the test specimens are obtained by the analysis of the movements of dots painted on the specimen. The image analysis algorithm makes it possible to automatically track the motions of the dots and compute their centroid coordinates in a sequence of images. The aim of the study is to examine the surface deformations of the reinforced concrete under uniaxial loading and the steel bridge under load test and to compare with the results obtained from traditional instruments.