Facility location with supplier selection under quantity discount
Miktara bağlı indirim altında tedarikçi seçimi ve dağıtım tesisi yer planlaması
  1. Tez No: 478631
  2. Yazar: GÖRKEM EMİRHÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, içerisinde dağıtım tesisleri, tedarikçi ve müşterilerin bulunduğu iki kademeli bir tedarik zinciri ağı iyileştirme çalışmasıdır. Dağıtımcının ürünü tedarikçilerden miktara bağlı indirim ile temin ettiği ve müşterilere teslim ettiği bir sistem yapısı üzerine çalışılmıştır. Amaç dağıtım tesislerinin kurulacağı yerleri tespit etmek ve doğru tedarikçileri seçerek maliyeti en aza indirgemektir. Eldeki problem karışık tamsayı doğrusal programlama problemi olarak formüle edilmiştir. Ayrıca, büyük boyuttaki problemleri çözebilmek için her kademeyi tekrarlanan şekilde çözen karışık tam sayı programlama tabanlı sezgisel çözüm yolları geliştirilmiştir. Son olarak önerilen sezgisel yöntemler farklı veri kümelerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the locations of distribution facilities and choose the suppliers in a two echelon system where items are purchased from suppliers under quantity discount policy and distributed to customers from the facilities so as to meet the demand. We formulate the problem on hand as a mixed integer programming problem. Moreover, to handle large instances we develop heuristic algorithms one of which is a mixed integer programming based iterative algorithm where we solve the problem in each echelon in an iterative manner. Finally, we test the proposed model and heuristic algorithms on different data sets.