Yoksorrun 5EC (hexythıazox) uygulamasını takiben zebra balığı' nın (danio rerio) bazı dokularındaki histolojik değişiklikler
Histological changes in some tissues of zebrafish (danio rerio) following the application of yoksorrun 5EC (hexythiazox)
- Tez No: 479034
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, akarlarla mücadelede kullanılan Yoksorrun 5 EC (Hexythiazox)' nin Danio rerio' nun solungaç, kas, karaciğer ve barsak dokularındaki histolojik değişimleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Yoksorrun 5EC, deneme grubuna 0.01 ml/L, 0.02 ml/L ve 0.03 ml/L olacak şekilde uygulanmıştır. Deney gruplarına ait akvaryumlar 24 saatlik aralıklarla akvaryum sularının %50'si, test çözeltisi içerisindeki pestisit konsantrasyonu değişmeyecek şekilde yenilenmiştir. Madde uygulamasını takiben 96 saat sonra deneme ve kontrol gruplarına ait balıklar histolojik yöntemlerle daimi preparat haline getirilerek dokular mikroskopta incelenmiştir. Çalışmada üç farklı dozda akarisite maruz kalan balıkların dokularında doza bağlı artış gösteren önemli histopatolojik bulgular tespit edilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda akarisit Yoksorrun 5EC'nin sucul ortam canlılarına olumsuz etkileri olduğu, kullanımları sırasında kurallara uyulması ve önlemlerin alınması gerektiği, bu önlemlerin alınmasında gösterilecek titizlik oranında pestisitlerin olumsuzluklarının en düşük düzeye indirilebileceği kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted to determine the histological changes in the gills, muscle, liver and intestine tissues of Danio rerio of Yoksorrun 5 EC (Hexythiazox), one of the acaricides used in fight against mite. The study was divided into two groups as control and experiment group. There was no chemical application to the control group. Yoksorrun 5EC was applied to the experimental group as 0.01 ml/L, 0.02 ml/L and 0.03 ml /L. The aquaria belonging to the experimental groups were renewed in a 24 hour interval so that the concentration of the pesticide in the test solution did not change by % 50 of the aquarium waters. 96 hours after the application of the substance, the fish belonging to the experimental and control groups were turned into a permanent preparation by histological methods and examined under a microscope. In study, significant histopathological findings which shows a dose dependent increase were detected in the tissues of the fishes which were affected by acaricide in different doses. As a result of evaluations, it was observed that acaricide Yoksorrun 5EC has negative effects on the aquatic environment and following rules strictly with taking precautions during usage was decided. The negative effects of pesticides can be also minimized to the lowest level by the ratio of meticulousness in taking these measures.