İzmir Körfezi'nde deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarının ölçüm sonuçlarının analizi
Analysis of measurement results of marine automated meteorology observation stations in Izmir Bay
  1. Tez No: 479730
  2. Yazar: MAHMUT TUNCA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Su Ürünleri, Meteorology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hava sıcaklığı, basınç, nem, rüzgar yönü ve hızı ile denizsuyu sıcaklığı gibi temel meteorolojik parametreler, balıkçılıktan gemiciliğe, turizmden çevre korumaya kadar pek çok konuyla yakından ilgilidir. Önceleri sadece karasal istasyonlarda yapılabilen meteorolojik ölçümler teknolojinin gelişmesiyle, artık deniz fenerleri ve şamandıraları üzerine kurulan otomatik meteorolojik ölçüm sistemleri vasıtasıyla da ölçülebilmektedir. Balıkçılık, deniz taşımacılığı, turizm bakımından yoğun olarak kullanılan İzmir Körfezi'nde 2013 yılında kurulan Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (DOMGİ) vasıtasıyla daha detaylı ve sağlıklı meteorolojik veriler alınmaya başlanmıştır. Bu tezde, İzmir Körfezi'nde yeni kurulan ve günümüzün gelişen teknolojilerinden yararlanan altı deniz otomatik meteorolojik gözlem istasyonuna ait bir yıllık rüzgar, basınç, sıcaklık, nem, rüzgar ve denizsuyu sıcaklığı verilerinin meteorolojik analizi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basic meteorological parameters such as air temperature, pressure, humidity, wind direction and speed and seawater temperature are closely related to many topics from fishing to shipping, from tourism to environmental protection. The meteorological measurements that can be made only at terrestrial stations can be measured by means of automated meteorological measurement systems based on lighthouses and buoys with the development of technology. More detailed and healthy meteorological data have been started to be obtained through Marine Automated Weather Observing Stations (DOMGI) established in Izmir Gulf in 2013, which is used extensively for fishing, sea transport and tourism. In this thesis, a meteorological analysis of one year wind, pressure, temperature, humidity, wind and seawater temperature data of six marine automated meteorological observation stations newly established in Izmir Gulf and take advantage of today's developing technologies has been studied.