Yazılım tanımlı ağlar (SDN) teknolojisi ile DASH istemci kalitesinin geliştirilmesi
Improving quality of experience achieved by DASH client with software defined networks (SDN)
- Tez No: 479760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Video akışlandırma uygulamalarının yarattığı trafik, İnternet üzerinde akan trafikte önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde video akışlandırma sistem geliştiricileri HTTP üzerinden video gönderimini, güvenilir veri iletişimi sağlayan altyapısı ve güvenlik duvarlarından geçebilme özelliği nedeniyle tercih etmektedir. Endüstriden gelen talep sonucunda MPEG grubu yakın dönemde DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP - HTTP üzerinden dinamik uyarlamalı akışlandırma) standardını geliştirmiştir. Diğer yandan, SDN (Software Defined Networks - Yazılım Tanımlı Ağlar), ağ yönlendiricilerinin kontrol ve veri iletim düzlemlerini birbirinden ayıran, son dönemde ortaya atılan bir teknolojidir. Tez kapsamında, HTTP üzerinden dinamik uyarlamalı video akışlandırma uygulamalarının performansını geliştirmek için SDN teknolojisinden yararlanan bir yaklaşım geliştirilmiştir. Yapılan çalışmada, DASH sistemlerinin kendilerine özgü uygulama karakteristikleri dikkate alınmıştır. Önerilen yaklaşımın performans sonuçları karşılaştırmalı olarak raporlanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde, önerilen yöntemlerin DASH istemcileri deneyim kalitesini arttırımını sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The traffic produced by the video streaming applications takes an important place in the Internet traffic. Nowadays, video streaming application developers prefer to use HTTP streaming since HTTP traffic provides reliable communication and passes through the firewalls easily. The demand from the industry caused MPEG group to develop DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) standard recently. On the other hand, SDN (Software Defined Networks) is a new technology which separates the control and forwarding planes of network routers. In this thesis, an approach utilizing SDN technology in order to improve the performance of dynamic adaptive HTTP video streaming applications is developed. DASH application specific characteristics are taken into the consideration in this study. The comparative performance results of the proposed approach are reported. The performance evaluations show that the proposed methods provide an increase in Quality of Experience achieved by DASH clients.