Türkiye'nin uluslararası siyaset ve ticaretteki etkinliğinde Afrika'nın rolü
The role of African political and international eventsin Turkey to trade
  1. Tez No: 480398
  2. Yazar: ŞENAY ÖZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK YERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Afrika 'nın önemini vurgulamak, özellikle son yıllarda Afrika kıtasının giderek artan önemine dikkat çekerek Türkiye 'nin Afrika 'daki etkinliğinin ekonomik ve siyasi analizini yapmaktır. Pek çok bölgesel ve küresel güç, Afrika ile hem önceki ilişkilerinin bir uzantısı şeklinde ve hem de doğal zenginliklerinin paylaşılması ve pazar oluşturma gibi unsurlara istinaden bu kıtaya yönelik ilgilerini yoğunlaştırmışlardır. Bu gelişmeler, özellikle Türkiye 'nin bu kıta üzerindeki siyasi ve ekonomik faaliyetlerinin incelenmesini gerekli kılmıştır. 2001-2010 döneminde 6 ülke IMF verilerine göre Afrika dünyanın en hızlı büyüyen on ülkesi arasında yer alırken 2011-2015 dönemi tahminlerinde ise yedi kıta ülkesinin daha aynı başarıyı elde edeceği ön görülmüştür. Afrika ülkelerinin ekonomilerinde önümüzdeki yarım asırda büyük bir ilerleme yaşanacağı, kıtadaki orta sınıfının güçleneceği ve sosyal yaşamın olumlu yönde gelişeceği Afrika Kalkınma Bankası verilerince ifade edilmektedir. Afrika nüfusunun üçte ikisinden fazlasını gençlerin ve çocukların oluşturduğu düşünüldüğünde kıtanın geleceğinin bugününden daha parlak bir noktada olacağı beklenmektedir. Başta kömür, petrol, doğalgaz, linyit, bor olmak üzere birçok yer altı kaynakları rezervlerine önemli oranda ulaşıl-dığı ve rezervlerin azalma eğiliminde olduğu ifade edilmektedir. İşte tam da bu noktada enerji ve altyapı yoksunu olarak bilinen Afrika ve özellikle Doğu Afrika ülkelerinde ulaşılan yeni rezervler kıtanın önemini arttırmakta ve küresel güçler açısından büyük bir rekabet ortamına dönüştürmektedir. Artan rekabet ortamına rağmen kıta ülkelerinin enerji ve yeraltı kaynakları potansiyellerini kendi gelecekleri için kullanmaları da oldukça önemlidir. Yaşanan gelişmeler enerji konusunun gündemdeki yerini koruyacağını göstermektedir. Buna binaen Afrika dev-letlerinin geçmiş tecrübelerini tekrar etmemesine ve sahip oldukları potansiyeli kıtaya istikrar ve refahın gelmesi doğrultusunda kullanmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, uzun bir aradan sonra yaşanan gelişme ve değişimlere uyum sağlaması gerektiğini anlayarak, 1998 yılında Afrika kıtasına tekrar yönelmiştir. Aradan geçen 17 yıllık süre içerisinde Afrika Birliği 'nin stratejik ortakların arasına girmeyi başarması ve aldığı me-safenin önemli olmasına rağmen kıtadaki rakipleriyle Türkiye 'nin arasında tartışmasız bir fark vardır. Ancak bugünkü konum dün ile kıyaslandığında açılan yeni diplomatik temsilcilikler, yüksek düzeyde ziyaretler, Hava ulaşım sistemindeki iyileşme, artmakta olan ticaret ve yatırımlar, burs olanakları gibi konular ön plandadır. Türkiye 'nin Afrika Birliği ile vardığı mutabakat çerçevesinde her beş yılda bir dönüşümlü olarak gerçekleşecek Türkiye- Afrika İşbirliği Zirveleri, kıta ile olan ilişkilerin vardığı noktanın değerlendirilerek geleceğe dair he-deflerin planlanması konusunda olanaklar sunmaktadır. Türk dış politikasında Afrika perspektifinden bakılarak Türkiye-Afrika ilişkilerinde geçmiş dönem ilişkileri ve bu ilişkilerin başlangıcı, günümüz Türkiye-Afrika ilişkileri ve gelecekte bu iki ülkeler arasında yapılacak siyasi ve ekonomik konuların değerlendirilmesi bu tez ça-lışmasında önem arz etmektedir. Ayrıca bu çalışmada Türkiye ile Afrika ilişkilerinde yol gös-terici bir çalışma olması beklenilmektedir. Sonuç bölümünde konu üzerinde gelecek hedefler ve öngörü tahminlerinde bulunacak bu bağ-lamda sonuç evresi oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to emphasize the importance of Africa, especially its economic and political analysis of Africa's influence in Africa, drawing attention to the increasing importance of African continent in recent years. Many regional and global powers have intensified their attention to Africa, both as an extension of their previous relations, and in favor of elements such as the sharing of natural wealth and market formation. These developments have made it particularly necessary for Turkey to examine the political and economic activities on this continent. In the 2001-2010 period, 6 countries were ranked among the 10 fastest growing countries in the world according to the IMF data, and it was predicted that seven continents would achieve the same success in 2011-2015 period estimates. The African Development Bank, in which the economies of African countries will undergo major progress in the next half century, the middle class in the continent will be strengthened and social life will develop positively. It is expected that the future of the continent will be a brighter spot when it is thought that young people and children make up more than two thirds of the African population. It is stated that many underground resources such as coal, petroleum, natural gas, lignite and boron are being accessed to important reserves and the reserves are decreasing tendency. At this point, the new reserves, which are known as lacking energy and infrastructure in Africa and especially in East Africa, increase the importance of the land and transform it into a competitive environment in terms of global forces. In spite of the increasing competition, it is also very important for the continent countries to use the potentials of energy and underground resources for their own future. Living developments show that energy conservation will keep its place on the agenda. On this basis, African powers must not repeat their past experiences and use them in the direction of stability and prosperity to the potentially scarcity they possess. Understanding that the Republic of Turkey has to adapt to the developments and changes that have taken place after a long time, in 1998, it turned to the African continent. There is an unquestionable difference between Turkey and the competitors in the continent despite the fact that within the past 17 years the African Union has become a strategic partner and the distance it has taken is important. However, new diplomatic missions, high level visits, improvement in the air transport system, increasing trade and investments, and scholarship opportunities are at the forefront when compared to today's position yesterday. Turkey-Africa Cooperation Summits, which will take place every five years on a reconciliation basis with Turkey's African Union, provide opportunities for planning future goals by assessing the point where the relations with the continent are being met. From the perspective of Africa in the Turkish foreign policy, the relations of the past periods in Turkey-Africa relations and the beginning of these relations, today's Turkey-Africa relations and the evaluation of the political and economic issues to be made between these two countries in the future are important in this thesis study. It is also expected that this study will be a guiding work in Turkey and Africa relations. In the conclusion section, the outcome of the conclusion will be established in this context, which will be the predictions of future goals and predictions.