Tünel tipi bir barınakta büyütülen kuzuların büyüme performansı ve sağlık özellikleri
Growth performence and health of lambs raised i̇n a novel hoop barn
  1. Tez No: 480537
  2. Yazar: BAŞAK PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemiz koyun yetiştiriciliğinde kuzu ölümleri önemli bir sorundur. Bu sorunun çok farklı nedenleri olmakla birlikte öncelikli nedenin sağlıksız barınaklar olduğu düşünülmektedir. Barınak iklimi, özellikle kötü havalandırma nedeniyle oluşan zararlı gazlar kuzuların büyümesini ve sağlığını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, basit ve ucuza mal edilen, bir yanı tamamen açık olan tünel tipi ağılda analarıyla birlikte barındırılan 20 baş Karacabey Merinosu kuzuların büyüme performansları ile sağlıkları izlenmiştir. Yetiştirici koşullarında yapılan çalışmada karşılaştırmak amacıyla, yetiştiricinin kapalı kuzu büyütme barınağında aynı dönemde ve yaşta analarıyla birlikte yetiştirilen 20 baş kuzu oluşturmuştur. Tünel tipi barınak (TA) ve yığma barınak (YA) grubu kuzular doğum ağırlıkları, cinsiyetleri ve doğum tipleri eşitlenerek oluşturulmuştur. Deneme boyunca takip edilen oransal nem ağıllar dışında %18 ile %94, TA için %8 ile %97, YA içinse %24 ile %90 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Sheep mortality is an important issue in Turkey. The primary source of the problem is thought to be the unsuitability of barns. The barn climate, especially the build-up of harmful gases caused by poor ventilation, can negatively affect the growth and health of lambs. This study monitored the growth performance and health of 20 Karacabey Merino lambs, housed in a hoop barn (HB) that is simple, inexpensive and one side of which is completely open. Over the same period 20 lambs of the same age and breed were raised in an enclosed masonry type lamb barn (MB). The birth weights, sexes and birth types of lambs from both the HB and MB groups were taken into consideration. Relative environment humidity ranged between 18% to 94%; 8% to 97% for HB, and 24% to 90% for MB.