Türkiye'de toplumsal yaşam biçimleri değişiminin televizyon dizilerinde yansıtılması
How changes in mode of social life is projected in tv series in Turkey
  1. Tez No: 482175
  2. Yazar: UĞUR BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS TAYANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 490
Özet
Türkiye'de toplumsal yaşam biçimleri 1980'li yıllarda siyasi, ekonomik, demografik etkenlere bağlı olarak değişmeye başlamıştır. Dünyadaki küreselleşme söylemleri ile birlikte uygulanmaya başlayan neoliberal politikalar toplum yaşamını birçok yönden etkilemiştir. 1980'li yıllara kadar tarım toplumu kimliğinde varlığını devam ettiren Türkiye'de köy ve kent arasındaki demografik ilişki köyden kente doğru kaymaya başlamış, bu durum geleneksel-modern gerilimi içinde toplumun yeniden düzenlenmesini gerektirmiştir. Araştırmada özel televizyon yayıncılığının ortaya çıktığı 1990'dan günümüze, Türkiye'deki toplumsal yaşam biçimleri değişiminin televizyon dizilerinde yansımaları incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde geleneksel ve modern yaşam biçimleri ile toplumsal değişmenin kavramsal, kuramsal boyutu; ikinci bölümde modernleşme ve batılılaşma bağlamında Türkiye'nin geçmişten günümüze geçirdiği toplumsal değişim tarihsel bağlamda ele alınmıştır. Üçüncü bölümde bir program türü olarak televizyon dizilerinin zaman içinde dönüşümü incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de özel televizyon yayıncılığı sonrasında kanal yayın politikalarında gerçekleşen değişim ele alınmış ve yayın akışı ile ilişkisi tartışılmıştır. Dördüncü bölümde ise 1990-2015 yılları arasında seçilen televizyon dizilerinin temel yaşam biçimi göstergeleri çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The modes of social life in Turkey began to change in the 1980s depending on political, economic and demographic factors. The neoliberal policies that have begun to be implemented along with the discourses of globalization in the world infuenced social life in many ways. The demographic relation between the rural and the city-life in Turkey started to centre around from the village to the city, where to be agrarian society till the 1980s. This necessitated the reorganization of the society in the traditional-modern tension. In this research, the reflections of the changes in social life forms in Turkey on Tv series have been examined from 1990, that private television broadcasting appeared, to today. In the first part of the study, the conceptual and theoretical dimension of traditional and modern life forms and social change; in the second part, the social change of Turkey in the context of modernization and westernization is discussed in the historical context. In the third part, as a type of program, the change of television series in time through mode of life has been examined. In addition, after private television began broadcasting, change in channel broadcasting policies and its relation to broadcast stream discussed. In the fourth part, basic mode of life signs of tv series chosen between 1990 and 2015 were analyzed.