Numerical computation and implementation of H-infinity controllers for retarded and neutral time delay systems
Nötr ve rötarlı zaman gecikmeli sistemler için H-sonsuz kontrolcuların hesaplanması ve uygulanması
  1. Tez No: 482316
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. HİTAY ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mühendislik uygulamalarında en çok karşılaşılmakta olan zaman gecikmeli doğrusal zamanlı değişmez sistemlere, en yüksek performanslı gürbüz kararlılık sağlayan H-infinity kontrolcu tasarımı, kontrol teorisinde onlarca yıldır ilgi çekici bir konu olmuştur. HINFCON ismindeki Matlab pakedi 1996'da yayımlanmıştır. Bu paket bu probleme Toker-Özbay formülü olarak adlandırılan eski bir çözümü uygulamaktadır. HINFCON, aralarında asal çarpanlara ayrılmış terimlerin verilmesine bağlı olarak, manuel yineleme ile optimal performans seviyesi ve buna tekabül eden optimal kontrolcuyu hesaplamaktadır. Bu tezde tanıtılan program, HINFCON ve nötr/gecikmeli sistemlerin kararlılık analizini yapan bir başka Matlab pakedi YALTA'yı, verilen sistemin, aralarında asal çarpanlara ayrılmış terimlerini bulmak için birleştirmektedir. Buna ek olarak, elle herhangi bir hesaplama yapılmasını engellemek için optimal performans seviyesini otomatik olarak hesaplayan, tekrarlayan bir algoritma uygulanmıştır. Son olarak, programa optimale yakın, gürbüz, sınırlı boyutlu kontrolcu elde edilmesi amacıyla Matlab komutu fitfrd eklenmiştir. Bu tez ayrıca, daha güvenilir ve işlek sistemlere daha uygulanabilir yeni bir optimal kontrolcu yapısı tanıtmaktadır. Yeni yapı kullanılarak elde edilen optimale yakın kontrolcularla, sistemin veya optimal kontrolcunun yakınsanmasıyla elde edilen kontrolcuları karşılaştırmak amacıyla farklı örnekler çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Being the most commonly encountered systems in engineering applications, design of robustly stabilizing H-infinity controller with maximum performance for time-delay linear time-invariant systems has been an attractive topic in control theory for many decades. A Matlab package called HINFCON is published in 1996. It applies an early solution to the problem, the so-called Toker-Özbay formula. It assumes that the coprime factorization is given, and computes the optimal performance level and the corresponding optimal controller through a manual iteration. The software introduced in this thesis, combines HINFCON with another Matlab package, YALTA, that is being used to do stability analysis for neutral/retarded systems, to perform coprime and inner-outer factorizations of the given in nite dimensional system. Additionally, an iterative algorithm for computation of optimal performance level automatically is implemented to prevent any manual computation. Finally, the Matlab command fitfrd is incorporated into the software that is used for approximation of the optimal controller to obtain a robustly stabilizing suboptimal fi nite dimensional controller. This thesis also introduces a new structure of the optimal controller which is more reliable and implementable on practical systems. Various examples are solved to compare the suboptimal controllers obtained by using the new structure with direct approximation of plant and optimal controller.