Online imza doğrulama
Online signature verification
- Tez No: 482321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
El yazısı imza doğrulama sistemi herhangi bir insan faaliyetinin kimliğinin yetkilendirilmesi için herhangi bir finansal ve diğer belge faaliyetlerinde yaygın kullanılmaktadır, ancak yine de bu tür doğrulama sistemleri esas olarak manuel doğrulamaya dayanmaktadır, yani, verilen imzayı test imza ile karşılaştırılması yalnızca bir kişinin bakışıyla gerçekleşir. Bu yüzden daha sağlam bir sistem gerekir bu da bazı bilgisayar temelli sınıflandırmaya dayalı olabilir. Böylece bu tezde bir imzanın normalleştirilmiş dinamik özelliklerine dayanan ve Dinamik Zaman Çözgüsünü (DTW) (Dynamic Time Warping) sınıflandırma metodu olarak kullanan online imza doğrulama sistemi önerildi. Online İmza Doğrulaması, imza doğrulama sistemini kullanarak, yazarın kimliğini doğrulamak için kullanılan bir süreçtir. Bu sistem, bir güvenlik sistemi olarak kullanılabilir örneğin; giriş başvurusunu ve şifre ikamelerini değerlendiren doğrulama işlemi. İmza doğrulama teknolojisi başlıca, bir bilgisayarın Evrensel Seri Veri Yolu Bağlantı Noktasına (USB bağlantı noktası) bağlı olan sayısallaştırıcı tablet ve özel kalem gerektirir. Bir kişi, imzasının boyutu ve konumunu dikkate almadan, sayısallaştırıcı tabletin üzerine özel kalemi kullanarak imzalayabilir. İmza, x-y koordinatlarını içeren kalem vuruşları ve kalemin tabletin üzerindeki basıncı olarak karakterize edilir ve veri, bir .txt dosyası biçiminde imza veri tabanında depolanır. Bu özellikler bir kişiyi benzersiz bir şekilde tanımlar ve taklit edilemez ve çalınamaz bir veri seti oluşumunu mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
Handwritten signature verification systems are most widely used in any financial and other documentation activities for authorization of identity of any human activity. However still these types of systems are mainly based on manual verification, such that a person only by looking with eyes and comparing the given signature with the test signature. Thus a more robust system is required which can be based on some computer based classification. For this aim, in this thesis, an online signature verification is proposed. This purposed system is simply based on normalized dynamic features of the signature using Dynamic Time Warping (DTW) as the classification method. Online Signature Verification is a process of verifying the writer's identity by using signature verification system. This system can be used as a security system such as verification for assessing entry application and password substitutions. Signature verification technology requires primarily a digitizing tablet and a special pen connected to the Universal Serial Bus Port (USB port) of a computer. An individual can sign on the digitizing tablet using the special pen regardless of his signature size and position. The signature is characterized as pen-strokes consisting x-y coordinates and the data will be stored in the signature database in the form of a .txt file. These characteristics uniquely identify a person and cannot be imitated or stolen.