Low complexity early stopping structure for belief propagation decoder
Kanı yayılımı kod çözücü için düşük karmaşıklıklı erken durdurma yapısı
  1. Tez No: 482554
  2. Yazar: CEMALEDDİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kanı yayılımı kod çözücü birçok hata düzeltme kod ailesinde kullanılan yinelemeli bir kod çözücüdür. Erken durdurma yöntemi olmayan yinelemeli bir kod çözücü, kod çözme işlemi için sabit sayıda yineleme yapar. Ancak kod çözme işlemi, yinelemeler bu sabit sayıya ulaşmadan önce tamamlanmış olabilir. Bu durumda yinelemelere devam eden kod çözücü gereksiz işlem yapmış olur. Bundan dolayı yeri geldiğinde yinelemeleri durdurmak işlem yükünü düşük tutabilmek için elzemdir. Bu amaçla bu tez çalışmasıda kanı yayılımı kod çözücü için düşük karmaşıklıklı bir erken durdurma yapısı önerilmiştir.~Literatürdeki diğer yineleme erken durdurma yöntemlerinin aksine, önerilen yöntem logaritmik olasılık oranları (LLR) mesajlarının sadece küçük bir miktarını kullanır ve bu mesajların sadece işaret bitlerini gözlemler. Önerilen yineleme erken durdurma yapısı hem kutup hem de Luby dönüşümü (LT) kodlara uygulanmıştır ve kanı yayılımı kod çözücü kullanan tüm hata düzeltme kodlarına da kolayca uygulanabilir. Perfomans parametreleri, hem benzetim çalışmaları hem de donanım tanımlama dili (VHDL) uygulamaları ile kıyaslanmıştır.~Sonuçlar, önerilen yöntemin literatürdeki diğer yöntemlere nazaran işlem yükü ve donanımsal ihtiyaçları azaltmasının yanında, veri hacmini de arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Belief propagation (BP) decoder is a well known iterative decoder used for decoding many error correction code families. BP decoder without early stopping structure uses a fixed iteration number to end iterative decoding process. But decoder may be converged before iteration number reaches this fixed limit.~In these case, decoder performs a redundant process. Therefore, stopping the iterations is essential to keep computational burden as low as possible when decoding is successful. With this perspective, a low complexity early stopping structure for belief propagation decoders is proposed with this thesis.~In contrast to previous early stopping methods in literature, proposed early stopping structure only uses small amount of log-likelihood ratio (LLR) messages and tracks only sign alterations of them. Proposed structure is applied to both polar and Luby transform (LT) codes and can be easily applied to error correction codes use BP as decoder.~Performance parameters are compared with simulation works and hardware description language (VHDL) implementations.~Results illustrate that proposed approach significantly reduces the computational complexity and required hardware resources, also throughput values are increased compared to previous counterparts in literature.