Türk toplumunda görülen romatizmal hastalıklarda anti-nükleer antikorların saptanması ve değerlendirilmesi
The Determination and evaluation of anti-nuclear antibodies in rheumatic diseases observed in the Turkish population
- Tez No: 48261
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMA YILMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İlk kez SLE hastalıklarında işaret edilen anti-nükleer antikor (ANA)lar daha duyarlı metodlarla bir çok romatizmal hastalıklarda da saptanmıştır (78, 100.133, 53,77, ı,39)(Tabio 4). Bunların HLA doku grupları ile olan ilişkileri bulunmuş ve etnik farklılıklarına da dikkat çekilmiştir. Biz de bu antikorların Türk hasta toplumundaki oluşumunu araştırmak istedik. ANA'lardan A-DNA, A-DNP, A-Sm, A-RNP, A-SSA A-SSB, A-Scl 70 sıklığını, hastalık aktivasyonu ile ilişkisini ve nükleer lokalizasyonu inceledik. Bu çalışmada, UF (Kallestad), ELiZA(Diamedix) ve IEM(Protein A-gold) kullanarak 43 normal kontrol(NK) ve 50 SLE, 50 RA, 10 RA + sSS, 11 pSS, 24 PSS olgusu ile çalıştık. Bu gruplarının yaş ortalamaları sırasıyla ; (37.7+9.7),(32.1±10.7), (47.7±11), (48.7±7.9), (59. ±12. 4), (48.9±12.5) tir. İndirekt immünflouresan(IIF) yöntemi ile çalışılan FANA'nın pozitifliğinin en sık bulunduğu hastalık gruplarımız, pSS(%ıoo) ve SLE (%96) idi. Ayrıca, RA grubumuzdaki FANA sıklığını(%68) diğer toplumlardan bildirilen sıklıklara kıyasla oldukça yüksek saptadık. Literatürdeki verilerin aksine SLE hasta grubumuzda,“taneli boyanma mod.”, homojen boyanma modeli'nden daha yüksek sıklıkta bulunmuştur(32, 71,74). PSS hasta grubumuzda ise nükleoler+homojen (miks model) boyanma modeli oldukça yüksek sıklıktadır (%54). Aynı hasta serumu içindeki birden fazla farklı tipteki ANA spesifiteleri en sık olarak SLE hasta grubumuzda gözlendi(Tabio 14). Genel olarak bütün hasta gruplarımızda, Eliza yöntemi ile saptanan A-DNA ve A-DNP antikorlarının diğer toplumlara kıyasla daha yüksek sıklıkta oluştuğu görülmektedir. (Tablo 4).PSS hasta grubumuzda, A-RNP antikor sık!ığı(%4) ve A-La antikor sıklığı(%4) Asya toplumundakilerden(%72,%30.8) anlamlı şekilde düşüktür(ıi3,76,i39). A-Sm sıklığı, SLE hasta grubumuzda %32 olarak saptanmıştır., Diğer toplumlardaki A-Sm sıklığı global olarak bizim toplumumuzdaki- lere benzemekle(i5,49,97) birlikte, etnik farklar gözönüne alınarak yapılan çalışmalarda oldukça farklı sıklıklar, bildirilmektedir(ı,39,6). Bizim SLE grubumuza ait A-Sm antikoru Avrupa(%12-17) ve Amerika(%10-15) beyazlarından yüksek, Asya(21-34.3) ve siyah ırka(%25-34) yakın sıklıktadır(ı. 15. 151,97,6.152 ).
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The nuclear antibodies first tagged in SLE diseases have been marked with sensitive methods in rheumatical diseases too (39,77, 1,53, 133. 100, 78)(Tabio 4). We wanted to investigate the formation of these antibodies in Turkish patients' population at length because they have close relation with HLA tissue groups and also correlate with ethnic differences as noted in scientific studies. Our aim was to find out the frequency of the anti nuclear antibodies A-DNA, A-DNP, A-Sm, A-RNP, A-SSA, A-SSB, A-Scl 70, their relation with disease activation and their nuclear localizations, By using IIF(Kallestad), Elisa (Diamedix) and IEM (Protein-A gold) methods we worked with the 43 Normal Control(NC) and cases 50 SLE, 50 RA, 10 RA + sSS, 11 pSS and 24 PSS. Age avarages in these groups were; (35.7+9.5), (32.1 + 10.7), (47.7 + 10.9), (48.7 + 7.9), (59.0 + 12.4), (48.9 + 12.5). The patient groups in which the positive FANA have been found most frequent by using the indirect immunflourecent(IIF) method were pSS(%100), and SLE(%96).The frequency of FANA in our RA group(%68) is determined to be higher than the other populations. Contrarily to data in related literature the speckled pattern in SLE have been found more frequent than homogen pattern(32,7i,74). The nucleoler Homojen+nucleolar pattern in PSS were marked as %54 which are considered as a fairly high frequency. Different types of ANA specifities in the same patient's serum are mostly found in our SLE patients(Tabie 4). In all our patient groups, in general, it can be concluded that the A-DNA and A-DNP antibodies marked with ELİSA method are formed more frequently correlated to the effects in other populations.65 The antibody frequencies of A-RNP and A-La are both %4 in PSS patient group also meaningly lower than the results disclosed in studies done with Asia population, which is (%72, %30.8)(1 13, 76,139) A-Sm frequency which found as %32 in SLE patient group is similar to the frequencies found in other populations(97, 49,15). Howewer, fairly different ratios are reported in the studies done regarding the ethnic differences(i,6,39). A-Sm antibodies belonging to our SLE group were higher in frequency correlated to the frequencies in European(%12-17) and American(%10-15) white patient groups, and fairly near to the ones in Asian(%21-34.3) and Black(%25-34) race groups(i,i5, 151, 97.6, 152).